Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2021-09-07, 13:20   #1
pettisson pettisson är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2015
Inlägg: 12
Tack för svaren hörni! Detta är en skjorta från Tailorstore så den är alltså måttsydd efter måtten som jag ger dem. Jag försöker komma på hur jag ska justera måtten till nästa beställning, så det är uppskattat med era åsikter.

Jag ska prova att stryka skjortan osv. men det verkar som att problemet kvarstår även när byxorna är instoppade.

En fråga till er: Vad menar ni när ni säger att skjortan är lång i midjan?

/Fredrik
pettisson är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2021-09-07, 16:52   #2
Stinap Stinap är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 98
Tvärvecken i ryggen kring midjan visar att det finns för mycket tyg där. En vanlig orsak är att ryggen svankar mer än vad plagget/mönstret är gjort för. Den kortaste vägen mellan två punkter är alltid en rak linje, men en böjd linje blir alltid längre. Tänk dig ett D till exempel.
Jag kollade lite på firmans hemsida, men blev inte riktigt klar över vilka mått och bilder(?)som tas. De bör bättre kunna svara på vad som kan göras. Ryggen på skjortan är inte så bra anpassad till din rygg och ärmarna veckar sig väl mycket vid axlarna. Ta kontakt med firman och be om råd och eventuellt en ny skjorta!
Stinap är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons