Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2015-05-07, 19:00   #1
kirre2 kirre2 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2010
Inlägg: 95
Jag köpte den! Vid en mer ingående koll hittade jag naturligtvis en inbyggd låda med en massa konstiga pressarfötter, fyra runda svarta grejer av plast(?) och lite andra saker. Nålarna som låg där såg lite konstiga ut, är det standardnålar?
Jag fick låna ett eluttag också och kolla så att motorn fungerar och den gick tyst och mjukt.
Den behöver en yttre rengöring och en jordad kontakt, kanske en service också, eller kan det räcka med att olja den? Den lokala symaskinsaffären var stängd idag, så jag kunde inte kolla vad en ev service där skulle kosta.
Det följde inte med några extra undertrådsrullar heller, är såna svåra att hitta?

Tack för alla svar och tips!
kirre2 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-05-07, 19:15   #2
carlm carlm är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2011
Inlägg: 472
Ja, det är standardnålar. Det går även att använda två nålar på samma gång, istället för att köpa en speciell tvillingnål.

De svarta hjulen sätts fast under locket ovanpå stapeln med de fasta stygnmönstrena. Välj special med ena vredet och valfritt med den andra för att kombinera. Det är enklast att skruva vreden om man ställer nålen i en av ändpositionerna (1 eller 5 beroende på vred). Dra respektive tryck (beroende på vred) sedan vredet och vrid.

Undertrådsspolarna heter Class 66 och metall är att föredra tror jag eftersom det är vad som den levererades med. Finns på ebay om du inte hittar närmare.
carlm är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons