![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler
|
|||||||
| Notiser |
![]() |
|
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: jul 2013
Inlägg: 1
|
Hej! Smått brådskande fråga: eventuellt kommer jag att ropa hem en sådan här maskin på auktion ikväll. Går det att ladda ner en bruksanvisning någonstans? Det är inte jag som ska använda den (utan den kommer att användas under ett projekt som går ut på att ordna aktiviteter för flyktingar på ett asylboende) och jag vågar inte gissa på att någon annan begriper sig på den. Är den relativt enkel att använda? Stämmer det att den bara har raksöm och sick-sacksöm? Jättetacksam för snabbt svar!
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Viktigaste är egentligen utöver att den fungerar: är den servad (med kvitto från riktig serviceställe, inte någon som försökt själv) Om inte: budgetera för service som kostar minst 600-1000 kr till att börja med och om delar behövs byta ut blir mer.
Om du inte kan inspektera symaskinen själv innan förstås! |
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: okt 2012
Inlägg: 564
|
Hej!
Slå till och köp den,för de går aldrig sönder. Bland flyktingar brukar finnas minst en som har använt en just sådan. Symaskiner i de länder flyktingar kommer från är mest av denna sort. De är enkla men väldigt finna. En Zenith är en underbar symaskin. MVH |
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:20.





Hybrid-visning
