Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2014-02-16, 13:55   #3
Talla Talla är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2012
Inlägg: 135
Jag försöker förklara hur jag läser av beskrivningen. Du har nu dina fram- och bakstycken med armarna i mellan på en lång rundsticka. För storlek S står det att på fram- och bakstycke måste du minska en maska på var fjärde varv 3 ggr och sedan på vartannat varv 9 ggr. Då stickar du 3 varv utan några ändringar och på fjärde varv, 8de varv och 12te varv minskar du en maska i varje sida, sedan minskar du på alla varv med jämnt tal, dvs 14, 16 osv t o m varv 30. Totalt minskar du 12 maskor i varje sida.
För storlek M minskar du 1 maska på fram- och bakstycke 15 ggr på vartannat varv, dvs alla jämna varv from varv 2 t o m varv 30. Då är du klar med alla minskaningar på fram- och bakstycke, eftersom det står 0 för storlek M för minskningar på var fjärde varv och varje varv.
För storlek XL, t ex, minskar du en maska på vartannat varv 14 ggr (första minskning varv 2 och sedan varje jämnt varv t o m varv 28) och på varje varv 4 ggr, dvs varv 29-32.
Lång historia kort :-) så betyder 0 för din storlek att du hoppar över det momentet, i ditt exempel behöver du inte göra minskningar var fjärde varv.
Talla är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Taggar
stickning mönster

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons