Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2013-12-16, 19:15   #7
Heloise Heloise är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2012
Inlägg: 18
Citat:
jarock skrev: Visa inlägg
Jag har faktiskt i min ägo ett par gamla maskiner (eller snarare - jag har BARA gamla maskiner, för min modernaste är från 1974)! En elektrisk gammal singer och en trampad. De är mycket vackra och fullt funktionella ännu. Trampmaskin kräver lite träning för att få till timing och teknik, men det är en speciell känsla att använda den. Historiens vingslag, om man får uttrycka sig lite klichéartat!

Den så kallade jubileumsmaskinen från Singer däremot skulle jag närmast vilja kalla en extremt dyr prydnadssak. Den är vacker men det är knappast en symaskin värd namnet under huven. Dessutom är den dåligt belyst, och den svarta plasten absorberar det lilla ljus den ger och det tröttar ögonen något enormt. Vill man nu ändå inte sy på sin skådemaskin så är det ju bättre att köpa en gammal antik pjäs, de är ännu snyggare och kostar ingenting.
En vän har jubileumsmaskinen, och vare sig hon eller jag är särskilt imponerade.
Jag äger jubileums maskinen från Singer och den är långt ifrån en prydnadssak för mig. Syr på den dagligen (gärna i kraftigare tyger och i tunnare läder) vilket den klarar galant. Inga problem med ljuset heller. Fungerar som en smäck, plus att den är vacker att se på. Trevligt med att slippa packa ned symaskinen då de nyare modellerna inte är särskilt vackra att ha framme.
Heloise är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons