![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: okt 2011
Inlägg: 596
|
Hm, undrar hur det är med tull och moms, införsel av varor från Dubai kanske inte är så lätt att skicka obemärkt. Någon som vet?
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: mar 2011
Inlägg: 384
|
Grattis till din resa!
Du kan säkert skicka dem med båt via något fraktbolag, men det kan ta tid innan du får hem din maskin. När jag och sambon skickade våra motorcyklar med båt så tog det ca 2 veckor att skicka dem från Jordanien till Djibouti (östra Afrika) och från Namibia till Hamburg tog det 2-3 månader. I första fallet skickade vi dem i egen container, dyrt men snabbt. Den andra resan skickade vi dem i delad container via ett fraktbolag, billigare men långsamt. Nu är det ju lite skillnad på att ska motorcyklar än en symaskin, så det finns säkert billiga någorlunda billiga alternativ som du kan skicka med. Tänk också på att du riskerar att betala tull för maskin. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: mar 2011
Inlägg: 384
|
Sök på Dubai i forumet så får du flera träffar, där kanske det finns någon matnyttig information.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jan 2010
Inlägg: 878
|
Kolla vad det kostar att checka in ett extra bagage på flyget, när jag var i San Fransisco i våras betalade jag 5 eller 700 för min extraväska som innehöll 100% tyg!
har själv funderat på att ta med coverlock från UK... |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: apr 2012
Inlägg: 41
|
Jag har haft samma ider-funderingar .......jag skulle ta med så lite grejer (bagage) som möjligt. Kläderna skulle vara nästan utslitena , så dom kan man ju bara slänga. Packa dina grejor som du måste ha med hem i kompisens väska, om hon inte ska köpa symaskin. 20 kg bagage får man ju ha. tror inte du behöver köpa till så mycket extra bagegevikt. Tror inte det är så dyrt. Jag skulle köpt mig en Janome MB-4 den väger 25 kg. Men tyvärr blir det ingen resa dit just nu eller på ett tag. Men drömma kan man ju.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: okt 2009
Inlägg: 207
|
Dubai var fantastiskt! Men nån symaskin blev det inte utan när jag har mätt så 200 meter tyg! Jag valde det istället eftersom jag trivdes väldigt bra i Dubai och känner att jag kommer resa dit titt som tätt! Då kändes det inte som det var bråttom med symaskin och jag kunde inte stå emot tyget! Jag köpte 20 kg extravikt för en tusenlapp och packade i min väninnas väska och ändå så hade vi med oss 90 kg hem! Men de sa att de var vana när jag sa att de fick skylla sig själva som hade sån supershopping.
Förutom galet med tygaffärer så fanns det sanslös shopping med annat. Bra bad och väldigt bra mat. Vi åkte upp i det höga tornet 820 meter och var en kväll och roade oss på burj al arab, hotellet som ser ut som ett segel. Vi åkte skidor och köpte massor med kryddor fast inte samtidigt! En väldigt lyckad resa. Om pappan till min son tänker ta lite ansvar så åker jag med maken eller sambon i mars. Om båda vill så kanske två gånger så det blir rättvist. |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
|
Vad var det för tyger du köpte och tillvilket pris? Nyfiken.
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:54.