![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 347
|
Idag lyckades jag sticka med 6x6 nålar på Persson, det blev nästan en dm innan jag tappade allt. Jag vet var det felar - dels några nålar som inte är som de ska trots noggranna kontroller (när de hamnar ur läge tvärstannar han förståss), dels problem med rätt vikter. Jag har bara en LÅNG viktkam (eller vad det nu heter) och skulle behöva ett par kortare också. Ska se om jag inte bara kan tillverka några.
Teknikern i mig bara älskar det här problemlösandet. Jag tappar maskor var och vartannat varv, men det har jag lärt mig från mina andra 4 maskiner har med handlaget (och lite med garn) att göra. I början tappade jag nästan hela tiden stickor när jag stickade på Knittax M2, nu kan jag skicka ett helt plagg utan att tappa en maska. |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: jun 2005
Inlägg: 523
|
Jag minns den där känslan när jag började med maskinstickning. "Oj, vad hände nu???" när man för drittefemte gången fick hela stickningen på tårna. Men man lär sig iakta och fundera. Vad var det som hände. Det har jag haft mycket nytta. Det bor nog en liten tekniker i mig med, tror jag att jag har konstaterat vid ett rätt många tillfällen.
Och din maskin är säkert knepigar än min var. Det var en standardmaskin Brother 830 jag satt med. |
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 347
|
Jo Herr Persson är knepig, men de andra jag lärde mig på (50-talsdamerna Knittax M2 och Passap Automatic) var inte så svåra alls.
|
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:16.





Hybrid-visning
