Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Vävning

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2013-02-08, 14:08   #1
Rostok Rostok är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2013
Inlägg: 35
En fråga jag har just nu är hur ni gör när ni klippt trasor? Jag vet hur breda dessa ska vara, klipper just nu 1 cm då dessa ska vara till löpare, medan jag senare kommer att klippa till trasmattor.

Men hur gör ni med korta bitar?

Syr ni ihop dem eller bara lägger dem i väven? Hur syr ni ihop dem, om det är det ni gör? Hur långa låter ni då dem vara?
Rostok är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-02-10, 13:03   #2
silla silla är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2008
Inlägg: 101
Jag lägger trasorna omlott, hur mycket beror på vad jag väver. Mattor får längre överlappning än löpare.
Sy ihop gör jag aldrig. Däremot kan jag "skarva" dem genom att göra ett knapphålsliknande hål i ändarna och "trä" ihop dem, enkelt och snabbt. Gör det nästan enbart till mattväv.
silla är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2013-02-10, 13:09   #3
Rostok Rostok är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2013
Inlägg: 35
Tack för din beskrivning. Så kommer jag nog att göra också, annars blir det ju mycket att sy. Jag har börjat klippa runt efter att ha renklippt en skjorta. Läste att det var ett alternativ, sedan läste jag någon annanstans att så ska man inte gör, för det kommer inte att hålla. Jag tror ju det håller till traslöpare i alla fall, det är det jag tänker göra med skjortor (just nu i alla fall). Men det tar så lång tid att klippa runt, har bara en sax att klippa med. Visserligen är den jättebra, trots att den var billig, men den är ganska stor och ibland behöver man en mindre sax. Ska leta efter en. Jag är också vänsterhänt så alla saxar passar inte mig.
Rostok är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Taggar
munkabälte, rosengång, varp

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 04:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons