![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler
|
|||||||
![]() |
|
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Det är sant det här med telefon.
Jag är döv så det blir inte "direkt" (via förmedling) så jag föredrar email hundra gånger men jag ska ringa. |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: aug 2011
Inlägg: 299
|
Gå förbi då, de stänger ganska tidigt, kan vara bra att tänka på. Kolla också deras låda med ohämtade prylar som man får köpa för slipkostnad. När jag lämnade in en femtontumssax berättade han att han sålt en likadan, fast märket wiss, för slipkostnaden, alltså 65 kronor :-o! Bra deal för någon!
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Jag ringde och de fixar sicksacksaxar. Men dock så hann jag inte in idag innan stängningen men imorgon bär det av. De stänger 18 imorgon.
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: aug 2011
Inlägg: 299
|
Gött. Jag har en enorm sicksacksax från ett företag som logiskt nog heter pinking shears corporation (pinking shears betyder just sicksacksax). Den är i nu läget helt kass, så den får åka på slipning.
|
|
|
|
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Jag har nu varit där och jag blev grymt besviken. Inte på dem för jag litar på att de har kompetensen att bedöma det. utan på den som sålt saxen. Märket säger sliparen att det är bra (mundial) men att den har blivit felaktigt slipad från början så det går inte att åtgärda. Så det är typ pengarna i sjön för den som köpt saxen åt mig, den kostade inte lite plus dyr frakt.
Jag ska nog försöka få personen att hitta reda på vart det varit köpt och ska försöka klaga men det kanske inte går så bra för det har gått ett tag sedan jag fått den, dvs i maj så kanske de säger att jag haft sönder den. När jag bara testklippt i tyger o konstaterat att nej det går inte. Gick sedan till Knapp-Carlsson, med bara 5 min kvar, men de hade bara för högerhänta och till sådan pris att man inte vill köpa även om det kanske är för vänsterhänt: runt 650 kr. Galet dyrt men kanske är det ett bra märke? Vet inte, det står Kai. Men inget för mig i vilket fall som helst pga fel form på handtaget. Muhrens säger att jag skall testklippa när jag köper saxen. Smart är det, men inte lätt när man inte hittar nånstans LOKALT där man kan testklippa som har vänsterhänta eller universal sicksacksax.. oh well. (det var därför jag gick til Knapp-C efteråt) |
|
|
|
|
|
#6 | |
|
Medlem sedan: aug 2011
Inlägg: 299
|
Citat:
|
|
|
|
|
|
|
#7 |
|
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Det var nog så att fraktkostnaden var det som kostade som "fan". eller jag vet inte. Eller så var det så att de inkluderade slipkostnaden i det. Ska försöka få veta vart det var ifrån. Tydligen var det någon sliperi som sålde saxarna. Så det kan mkt väl vara dem som förstört saxen isåfall.
Jag tror faktiskt att jag skulle trivas bättre med en sax med plasthandtag eller soft grip eller vad de heter. Mundials grepp är obekväm. Lite liten till storleken men samtidigt för "rund". Men greppet är inte det jag satsar på när man inte ens har mycket att välja på som vänsterhänta, får jag en som fungerar blir jag glad. Att välja grepp är då rena lyxet. ![]() |
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:53.




Jag är döv så det blir inte "direkt" (via förmedling) så jag föredrar email hundra gånger men jag ska ringa.

Mundials grepp är obekväm. Lite liten till storleken men samtidigt för "rund". Men greppet är inte det jag satsar på när man inte ens har mycket att välja på som vänsterhänta, får jag en som fungerar blir jag glad. Att välja grepp är då rena lyxet.
Hybrid-visning
