![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: nov 2011
Inlägg: 472
|
Fast behovet av växel skiljer avsevärt beroende på hur elmotorn styrs. Med elektronisk styrning av motorn så är det enklare att hantera motorn vid långsam drift och från stillastående.
En elmotor kan ge fullt moment från stillastående (till skillnad från bensinmotorer m.fl.) och därför finns inte något större behov för olika utväxlingar. Exempel på maskiner med starka motorer (för att vara hobbysymaskiner) är Bernina 30-serie från 930 (1030, 1130, 1230 m.fl). |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: aug 2005
Inlägg: 26
|
Nej, jag känner väl till elmotorer och kan tänka mig omfattande operationer som att byta till DC-motor om jag hittar en maskin som är perfekt i övrigt. Får jag igång min 6010 kanske jag gör det på den.
Den enda anledningen till att jag nämnde Husqvarnas nedväxling är för att det är ett sätt att få en stark maskin. Eftersom växeln är en mekaniskt svag punkt (åtminstone i 2000-serien som har syntetkugghjul) så skulle jag gärna slippa den. Pfaff skriver såklart att ClassicStyle-maskinerna är jättestarka, men jag är skeptisk pga priset och Pfaffs rykte gällande moderna maskiner. Hade de haft nedväxling hade jag varit mindre skeptisk; det är, eller åtminstone var, ett billigt sätt att få en maskin stark vid långsam körning. Tack för Berninatipset, ska kika på dem. Men, jag fick tipset att aldrig köpa en gammal Bernina för att deras reservdelslager hade brunnit ner för massa år sedan. Vet inte om det stämmer dock. Senast redigerad av Janoch den 2012-09-27 klockan 12:59. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: nov 2011
Inlägg: 472
|
Det är möjligt, men det finns en hel del reservdelar på nätet iaf.
Och säljer andra tillverkare reservdelar för sina gamla symaskiner? |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Om det sägs så om Bernina så ska man ha i åtanke att det gäller så för de flesta märken. När VSM köpte upp Pfaff så skrotade de reservdelslagret och de gamla gjutmaskinerna (fått veta via insiderinfo). Det finns säkert liknande stories om de flesta märken.
Men Bernina är i alla fall beryktad om att vara jättebra. Förresten, det tillverkas en hel del nya reservdelar som ska passa till gamla symaskiner. De är inte original men det brukar gå bra. Man kan kolla lite, t.ex. här: http://www.sewingpartsonline.com/ (bara googlat snabbt, finns säkert många fler ställen) |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 347
|
Det ligger flera Husqvarna 2000 6010 på tradera just nu om du vill ropa in en till som kanske funkar bättre och använda din gamla som reservdelar.
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:13.