![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: jul 2010
Inlägg: 6
|
Den boken verkar verkligen kul! Måste nog beställa den. Jag vet inte riktigt vad jag vill sy.. Hade funderingar på att köpa en overlook men eftersom jag är ny på klädsömnad så känner jag att jag bör nog vänta med det och köpa lite fler tillbehör till min befintliga symaskin istället.
![]() |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
|
Jag tycker du resornerar klokt. Bra att lära sig sy på en vanliga symaskinen först. Kul att du vill testa lite mer. Det är tyvärr inte ovanligt att folk köper symaskiner med 400-500 olika sömmar och bara använder två (rak-söm och sicksack).
Pressarfötter är kul. Med rätt pressarfot är det lätt att lyckas, med det man syr. Pressarfoten gör 80-90 procent av jobbet. Så rätt pressarfot till rätt jobb gör att det är lätt att få ett fint resultat. Så småningom upptäcker du om du behöver en overlock. Läs gärna mitt inslag om overlockepidemi som jag skrev här på sysidan. Det är overlockar är mycket bra på är att sy raka fina sömmar. |
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:43.






Hybrid-visning
