Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2012-05-19, 16:52   #1
Dahlia Dahlia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 4 350
Janomes maskiner är väldigt bra.
Dahlia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-05-21, 17:02   #2
Safia Safia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 109
Idag har jag varit och tittat på maskiner. Fanns bara Pfaff, singer och husqvarna i den maskinen. Men jag har kommit fram till att övermatare helt klart är ett måste!

Det är nog bara activa 210 och bernina330 som är i min budget. Om jag förstått det rätt kan man köpa till övermatare till dem. Är de lika bra som Pfaffs övermatare (i alla fall verkar vara)?
Safia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-05-21, 23:00   #3
Gumpan58 Gumpan58 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 2 550
Jag har övermatare till mina Berninor. Övermatingsfoten kan du
köpa från Ebay, mycket billigare än i Sverige.

Jag har sytt med övermatare på alla möjliga olika tyger. Bl a
siden, helt perfekt, inga dragningar i tyget. Behöver inte
heller nåla så mycket tyget när jag syr med övermatning det
ligger så fint.

Du måste provsy maskinerna. Ta med egna provlappar som du syr
på så att du kan jämföra varje maskin för sig.

Har sytt på alla möjliga maskiner, men Berninan är den optimala
maskinen. Jag har inte behov av en massa mönstersömmar så jag
har valt att lägga ner pengar på en "grundmaskin".

Babbsan, som syr till sig själv och teateruppsättningar syr
på en Bernina 1008 t ex. Flera av deltagarna i Projekt Runway
syr på Berninor i sin ateljeer.

Provsy och känn efter vad du vill ha. Jämför även garantier.
Gumpan58 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-05-21, 23:35   #4
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Om man vill ha en symaskin med inbyggd övermatare men kvalité då rekommenderar jag en beg pfaff fram till 80-talet. De från 70-talet eller var det 60-talet började med övermatare och fram till ca slutet av 80-talet eller alldeles början av 90-talet var pfaff klassiskt hög kvalité, i synnerhet mekaniska maskinerna. (har problem med elektronisk maskin att motorn dummar sig och sedan lagt av, iaf modell tiptronic 1071 och jag var inte ensam om det)

tipmatic, synchromatic, varimatic tror jag de maskinerna heter om man ska leta upp beg. Observera dock att Husqvarna-pfaffarna idag också har snott modellnamnen från några av de gamla så man får vara säker på årtalet.
Pfaffs äldre maskiner från det tidspannet jag talar om ovan har lätt sätt att visa om huruvida det är mekaniskt eller elektroniskt.
slutar modellnamnet på -matic betyder det att det är mekaniskt och -tronic betyder det att det är elektroniskt.

Hobbymatic (frå 80-talet) som jag har är jättebra men den saknar övermatare så den är nog inte intressant för dig.

Annars är förstås en övermatare som man kan köpa separat godkänd också, jag har sytt med sådan (eftersom jag inte längre har nån maskin med inbyggd sådan) och har inte haft problem. Har snott övermataren från Brother-maskinen och syr med den på andra maskiner. Det man ska tänka på att tänderna som ska mata tyget (vänd på övermataren så ser du tänderna) ska matcha tänderna på symaskinen. Om de hamnar utanför dvs är för smal eller för bred så får man se till att köpa en med rätt storlek. Äldre symaskiner tenderar att ha smala matartänder dvs sitter smalt ihop mellan nålen. Modernare symaskiner tenderar att ha väldigt brett isär*. Man får tänka på det.

* Skälet att de är brett isär är för att kunna sy dekorsömmar som är bredare vilket kan vara roligt, men inte ofta man använder det. Nackdelen är tyvärr fler. Man får sämre matning om man syr med smal sömsmån eller alldeles ut på kanten. Och så större risk för tyget att tuggas ner genom det större hålet.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-05-22, 05:52   #5
Safia Safia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 109
Tack för er hjälp Helena och Gumpan!

Berninas priser känns lite övermäktiga. Då skulle jag nästan hellre köpa en begagnad. Men jag är otålig och vill helst ha maskinen typ idag och utbudet av begagnade maskiner ser inte ut att vara så stort tyvärr. Just nu lutar det starkt mot Pfaff ambition 1 eller 1.5. Enda skillnaden mellan dem tycks vara att 1:;an har lite färre sömmar, saknar undertråds"vakt" och saknar touch screen. Å andra sidan är den 100€ billigare. Ambition 1:an kostar inte så farligt mycket och det tycks vara 5års garanti på dem. Om jag skulle köpa en bernina skulle jag vilja ha någon med lite fler finesser än de billigaste har. Om jag kommer att använda specialsömmar och finesser vet jag inte men jag tror jag skulle vara lite besviken utan att få pröva på i alla fall

Ambitions stora sybord (heter det så?) är även det ett stort plus! Select kikade jag på igår i affären men sybordet var mycket mindre och den har heller inte automatiskt knapphål.

Men jag ska förstås gå och pröva Ambition och se hur den känns.
Safia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-05-22, 08:13   #6
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Ja ta och testsy noga och sy på det sätt du brukar sy dvs inte mitt på bomullstyg utan på kanten och i de tyger du brukar göra. Lycka till!
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-05-22, 10:41   #7
Gumpan58 Gumpan58 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 2 550
När du zick-zackar tygkanter så kontrollera
att det inte drar ihop sig. Tyget skall ligga
platt med ett fint zick-zackmönster. Det fixar
Bernina men det är inte många som gör det. Det
blir så fult när du pressar och på tunna tyger
vill de på skina igenom.

Jag vet att det är svårt att få tag i begagnade
Berninamaskiner. Den enkla anledningen är att
ingen släpper den ifrån sig. Har du en gång köpt
en sådan så vill du inte göra dig av med den.

En god vän från Luleå berättade att på Singers &
Co finns det begagnad Bernina 930 och ngn annan
modell. Frakt med buss är ca 250 kr till Stockholm.
Du får garanti av honom. Tror nog att du får
öppet köp också. Själv har jag åkt dit och köpt
maskin av honom. Han har alltid varit just.
Naturligtvis vill han som alla andra säljare
helst sälja en ny maskin men rättar sig snabbt
efter kundens önskemål.

Det du kan förlora är max 250 kr mao. 0920-12332.
Du kan alltid prata med honom. Har ringt och råd-
frågat honom när jag gjort fel och inte fått
maskinen att funka. Diskuterat val av symaskin.
Vilka maskiner som är bra osv.

Bernina Symaskiner i Östersund är helt fantastiska.
063-12 11 63. Christer tror jag att han heter. Där
får du också bra rådgivning och hjälp.

Du kan fråga dem oberoende. De svarar gärna på alla
frågor om symaskiner. De har de bägge med mig.
Gumpan58 är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Taggar
symaskin

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons