![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: nov 2004
Inlägg: 121
|
tygköparmissbrukare :)
Va roligt att läsa hur ni andra tänker och gör. Själv har jag haft tygköparförbud i 10 år nu. Det innebär att jag bara får köpa om jag tänker sy upp det genast. Funkar inte alltid mitt enorma lager har minskat under åren.
Jag brukar annars tänka så här: Heminredning och gardiner ja då blir det 10m. (har flera rum med två fönster) Klädtyger då tycker jag 2 m är en bra regel. Lapptäcktyger då kör jag 0,5-1m beroende på pris. Men jag försöker verkligen att numera bara handla om jag har en plan för tyget. Kan då någon förklara varför jag köpte en hel bal Ditte i julas för de sålde ut för bara någon krona per meter... har inte tagit något av det ännu ![]() |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: jan 2010
Inlägg: 878
|
Jag har valt att åka till Paris ganska ofta och där är 3 meter gängse och jag har lärt mig att uppskatta den längden.
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Forumvärd
Medlem sedan: dec 2004
Inlägg: 533
|
Hur mycket jag köper beror oftast på tygets pris. Är det väldigt billigt köper jag 5-6 meter, är det lite dyrare köper jag 3. Det är inte lätt att låta bli..
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 243
|
Jag har gett mig själv köpförbud av tyg detta året, har köpt mycket Amy Butler och annat från Fabric.com som jag bara ska sy så mycket av. Fick ett årerfall i förra veckan och köpte 6 olika tyger varje tyg på 3-4 yard på Shaukat & company UK. När jag ändå var i farten så hamnade jag på Fabric shack ouiltshop och såg några quiltstripes som jag bara måste ha. Sedan har vi ju den delen det är så roligt att vänta på paket och undra hur det ska se ut i verkligheten väldigt spännande.
Att bara köpa tyg när man verkligen ska sy något verkar vara en mycket bra devis. Så från och med nu gäller detta ![]() |
|
|
|
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: mar 2006
Inlägg: 158
|
Jag gillar 2-meterslängder när det är tyger till kläder. Men nu när jag var i Paris blev det 3-meterslängder istället. Tyger till underkläder då brukar jag köpa 0,5 eller 1 meter.
|
|
|
|
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
|
Alldeles för mycket.
Är en en notorisk tygsamlare, min mamma hjälper mig också att samla tyger. Borde bli minst 150 år om jag ska hinna sy upp allt. Hittar jag tyger till bra priser har jag svårt att låta bli att köpa. |
|
|
|
|
|
#7 |
|
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 18
|
Tygköp
Vilken tröst att läsa om alla ni andra som också köper (massor) med tyger. Ibland har jag tänkt att jag ska göra mig av med några tyger. Men jag kan inte. Det är ialla fall svårt för jag kan ju kanske behöva det senare..
|
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 01:27.







Hybrid-visning
