![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: apr 2010
Inlägg: 73
|
Finns det några bra böcker i hur man bygger upp en klänning så som beskrivs här ovan? Exempelvis kurslitteratur som används på Tillskärarakademien kanske?
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: jan 2010
Inlägg: 878
|
Bridal Couture av Susan Kahlje
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: maj 2008
Inlägg: 145
|
brudklänning
Kolla här på vänster sida, Fagert.se har flera fina modeller.......
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jul 2009
Inlägg: 305
|
Vi hade igen Kurslitteratur på Tillskärarakademin...
Jag gillar boken "Vouge sewing" när jag vill kolla upp något moment innom klädsömnad. Läs recensionerna här på sysidan och på adlibris. www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=1933027002 Boken "sy kläder" av Linda Gibson hade vi under gymnasiet (sömnadsprogrammet). inte min favorit men kan vara enklare för vissa än de engelska titlarna. Läs recensionerna även där. www.bok.nu/Linda_Gibson/Sy_klader Vet ingen ren "uppbyggnads-bok" men momenten finns med i de flesta översiktsverk om klädsömmnad. Annars så kan jag tänka mig att goggle och youtube har lite intresanta träffar. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: okt 2011
Inlägg: 596
|
I boken Draping for apparel design, 2ed (Joseph-Armstrong, 2008), handlar hela kapitel 13 om "Strapless Dress Foundations" och är ingående i beskrivninga av hur livet konstrueras och hur man skapar stöd (boning), alltifrån lätta varianter till rena korsetter.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: apr 2010
Inlägg: 73
|
Jaha, det var ju väldigt intressant, den plockar poäng efter poäng hos mig den här "Draping for apparel design". Det verkar vara en bra investering.
Vogue sewing har jag läst en hel del om och det verkar vara många som är förtjusta i den. Som tur är fanns den på biblan ![]() Vad gäller Linda Gibsons bok kan jag hålla med om att den är åtminstone ok, men efter att ha studerat den närmare måste jag säga att det är väldigt mycket tryckfelsnisse i min utgåva (från 2007). Bridal couture låter ju spännande men jag har inte lyckats ta reda på så mycket om den. Verkar "bara" finnas på amazon. Ska låna hem en bok från biblan som heter "Couture Sewing Techniques" av Claire B. Shaeffer och se vad den har att erbjuda. Nån som gillar den? Såg att den fick fina recensioner här på sysidan. |
![]() |
![]() |
![]() |
Taggar |
bröllop, diy, fråga, överdel |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:43.