![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: dec 2004
Inlägg: 127
|
Du måste räkna
Om klippmåttet till löparen är 20x50 cm i finaida får du räkna om det till grovaida.
Multiplicera antalet rutor/cm på finaidan med längden 50cm. Då får du 50x5,4=270 Dela 270 med antalet rutor/cm på grovaidan. 270:3,2=84 (lite drygt). Gör på samma sätt med måttet på bredden och du får ett klippmått som är ungefär 30x84. Lycka till! |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: maj 2009
Inlägg: 91
|
Om du har färdiga broderisatser som alla är lika stora, men väven är olika grov, måste ju mönstren vara olika också. För finaida borde det då vara fler stygn än för grovaida.
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: jan 2012
Inlägg: 3
|
Det är broderisatser men motiven är olika förstås. Jag brukar räkna rutorna för halva mönstret både lodrätt och vågrätt. Men det är lite jobbigt och jag tänkte att det kanske fanns någon "lathund". Tack så mycket för svaret.
|
|
|
|
|
|
#4 | |
|
Medlem sedan: jan 2012
Inlägg: 3
|
Citat:
|
|
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:44.






Hybrid-visning
