![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: okt 2011
Inlägg: 24
|
Jag håller med, man vill ju inte slänga bort perfekta jeans bara för små hål. Jeans är också otroligt dyra. Jag gillar diesel och g-star eftersom de är tjocka och hållbara. Men då får man ju betala mera, om man inte hittar ett erbjudande någonstans. Billiga jeans är oftast tunna eller till och med gjorda i konstmaterial, som dessa nya leggings jeans som innehåller elastisk plast, vilket också gör att man fryser i materialet (plastbyxor i vinterklimatet, nej tack).
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: okt 2011
Inlägg: 24
|
Jag försökte klippa i ett par jeansleggings och göra dem till ett par snygga byxor med hål och nötta områden, men det blev att slänga. Det enda som lyxkades var hålen över knäna, men resten såg ut som om jag klippt dem med en sax, alltså inte naturligt alls. Totalt misslyckande. Som tur var hade jag bara betalat 199 för dem och inte 1200 som jag betalade för mina g-stars.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: apr 2010
Inlägg: 6
|
Jag brukar ta ur gamla jeans där tyget är tunnt, men inte söndernött (ibland ur någon av ungarnas urväxta) som passar i färg till de jag behöver laga.
Sen klipper jag ut lämplig bit, pressar fast med sånt lim på rulle - det är sånt man använder för att sätta fast applikationer, undrar om det heter vilofix ![]() Med nålar blir man bara galen... Dom större flickorna är storkonsumenter av stretchjeans, det tyget är perfekt till såna lagningar |
![]() |
![]() |
![]() |
Taggar |
laga jeans |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:08.