Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2011-10-25, 09:21   #1
pysselfreak pysselfreak är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2011
Inlägg: 14
Tackar så hjärtligt för alla svar

Efter mycket velande har jag kommit fram till att jag ska sticka en storlek större (skiljer 6m på stl M och L).

Om man vill ha den lite längre är det bara att sticka efter cm med på "Lmönstret"? Eller vad skulle ni gjort?

Skippar nog flätorna, men undrar om alla mönsterstickningar gör plagget mindre? Typ hålmönster eller mosstickning?

Kram på alla
pysselfreak är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-10-25, 11:05   #2
Cessi Cessi är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2005
Inlägg: 900
Ja, använd måtten som finns i L-beskrivningen, det blir nog bra.

Det är tillrådigt att använda beskrivningens mått för såna saker som ska pasa ihop. T ex ärmhål och ärmkulle.


Det är ju det här som gör sticka-eget så mycket mer flexibelt än köpa-färdigt.

Jag såg en gång en söt tröja som jag ville ha. Men den var alldeles för kort ner på magen för mig. Så då köpte jag några extra nystan och så stickade jag den lite längre så den passade mig. I en affär hade jag varit tvungen att gå förbi den.

(Hade jag stickat efter en storlek större hade den kanske inte blivit så lång jag ville ha den i alla fall, men antagligen bredare, som jag ju inte ville.)
Cessi är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-01-29, 20:55   #3
annsj102 annsj102 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2012
Inlägg: 26
Det är i och för sig ett tag sedan den här tråden postades, men det kan ju hända att någon annan har samma problem i framtiden, så "here goes"

Att ändra antalet maskor kan ibland ställa till det i mönstret. Testa med en annan storlek på stickor och se vilka som ger det resultat som är närmast det som mönstret anger.
annsj102 är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons