Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2011-09-05, 09:01   #1
Fluur Fluur är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2005
Inlägg: 105
Jag håller med om att det är dumt att undervärdera det arbete man lägger ner, men man kan ändå inte blunda för det faktum att handarbete idag ses som en hobby snarare än ett arbete, eftersom det ju finns så många lågprisalternativ. Istället för att köpa hemstickade vantar för 500 kr paret kan man ju köpa ett par för en tiondel av priset på H&M, och hålla sig lika varm om händerna. De som har förstånd att uppskatta värdet av det nedlagda arbetet är ju oftast andra som själva handarbetar och vet vilken möda som ligger bakom, och de stickar ju förmodligen redan sina egna vantar...

Själv tycker jag att jag får det bästa värdet från mina stickade alster när jag uttnyttjar dem till byteshandel. För ett par vantar kan jag få ett tennarmband som en kompis har gjort, eller några burkar torkade trattkantareller (som jag som aldrig lyckas hitta en enda svamp verkligen uppskattar!).

Jag förstår att man inte vill rea ut sin tid. Å andra sidan ser jag hellre att det jag producerat kommer till användning, än att det blir liggandes i en låda i flera år. Det är en svår balansgång.
Fluur är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-09-05, 09:23   #2
mittens mittens är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 198
Citat:
Fluur skrev: Visa inlägg
Istället för att köpa hemstickade vantar för 500 kr paret kan man ju köpa ett par för en tiondel av priset på H&M, och hålla sig lika varm om händerna.
Då tycker jag helt enkelt att de kan köpa sina vantar på H&M för då förtjänar man inte handstickat.

Jag säljer ytterst lite av det som jag stickar, jag ger oftast bort det till mina vänner som vet hur mycket tid jag lägger ner på det och som faktiskt uppskattar det. Sedan så säljer jag mönster istället.

Att ta bort "bara hobby"-stämpeln från stickning måste stickerskorna/stickarna själva göra, det kommer ingen att göra åt dem.

Det handlar ju om mer än att man bara undervärderar sig själv, man undervärderar ALLA andra som handarbetar också genom att göra på detta sätt.
Det finns få saker som jag blir så arg på som sådant, haha.
mittens är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-09-05, 09:26   #3
Fluur Fluur är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2005
Inlägg: 105
Men det har ju med tillgång och efterfrågan att göra. Om någon ber mig sticka något, är det mycket lättare att ta betalt, än om jag vill pracka på någon något som jag stickat hemma för skojs skull och som ingen bett om.

Men nog borde det bli bättre förhållanden för ALLA, om de stackars kinesiska textilarbetarna kunde få rimliga löner och rimliga arbetsförhållanden!
Fluur är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-09-05, 09:31   #4
mittens mittens är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 198
Citat:
Fluur skrev: Visa inlägg
Men nog borde det bli bättre förhållanden för ALLA, om de stackars kinesiska textilarbetarna kunde få rimliga löner och rimliga arbetsförhållanden!
AMEN till det!

Självklart så trots min fascistiska approach så inser jag problematiken med att ta betalt för saker som är handstickade/handvirkade, man får aldrig någonsin betalt för den tid man lägger ner på det.
mittens är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-09-05, 10:53   #5
Lavendel Lavendel är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2004
Inlägg: 108
Vilken intressant tråd! Jag har själv några enstaka gånger blivit ombedd att göra sy åt en bekant (väskor och liknande när jag haft något nytt med mig till jobbet) och de blir nästan förvånade över att jag velat ha betalt överhuvudtaget.
I och för sig: Jag finner en sån oerhörd glädje i att sy och skapa och det är ju en belöning i sig. Men samtidigt är det min tid och min ”skicklighet” (lite blygsamt där) det handlar om. Och jag hade kanske gjort något åt mig själv eller mina barn på den tiden om nu inte bekantingen velat ha en väska.

Ibland har jag funderat ”Detta är så fruktansvärt givande och roligt att jag hade velat ha det som jobb i en framtid när jag blivit riktigt duktig eller åtminstone som en liten bisyssla att göra hantverkade grejor med en egen lite twist” men detta med att ta betalt är ju ett stort problem.
Tar till mig dina ord om att inte nedvärdera sig själv, sin tid och sitt arbete. Som Mikael Wiehe sjunger: ”Ska jag sälja mig för pengar ska jag ha vad jag är värd”.

Annars får man se sina alster som riktigt högoktaniga presenter till dem som verkligen uppskattar hemmagjort. (Inte alla gör det, man får ha lite känslelspröt där...)
Lavendel är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-09-06, 20:58   #6
PiffochPuff PiffochPuff är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2008
Inlägg: 44
Smile

Skillnaden är ju också hur duktig man är. Själv tycker man kanske man är duktig, kompisen eller arbetskamraten tycker kanske också det, men den som är bättre ser ju att man inte är så duktig. Samma gäller tiden man lägger ner på arbetet. Man kan ju virka/sticka olika snabbt! Sen kan det också bero på var man ska sälja sitt hantverk.
Ja detta är jättesvårt!
Detta blev en intressant tråd att läsa.
PiffochPuff är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-09-11, 19:25   #7
Hellmér Hellmér är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2011
Inlägg: 35
Jätteintressant tråd det här!

Jag har aldrig sålt något jag stickat/virkat till andra än vänner och då brukar jag ta dubbla garnkostnaden mest för att kunna finiansera sakerna jag gör till migsjälv. Jag ser det även som att jag gör vännen i fråga en tjänst och då är värd en mottjänst någon gång i framtiden.

Det stora problemet som jag ser det har ni redan tagit upp här vilket är att arbetstimmarna aldrig motsvarar det pris som en kund är berädd att betala. Det hela slutar i en personlig bedömning där man får väga nytta mot nöje.
Hellmér är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons