Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2011-07-31, 17:28   #1
camillao73 camillao73 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2011
Inlägg: 10
Just nu hämtar den ju inte ens tråden. Annars är det mest bommulstyger jag syr i har nu haft ett trikåtyg och nu ett tunnt bommulstyg. Nu är inget tyg i maskinen jag försöker trä den.

Har trätt om, har bytt nålar två gånger. Tagit i och ur spolhuset för att se om jag satt i fel, men det verkar bara fungera på ett enda sätt, inga variationer finns och manualen är inte så bra på att visa hur det ska se ut.
camillao73 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-07-31, 20:11   #2
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Jag vet att du inte vill det, men det är dags för doktorn. Tvinga inte den att sy annars kan den gå ännu värre sönder. T.ex. motorhaveri. (jag vet, jag råkade ut för det på en symaskin o då var det bara att skrota den om man inte hittar ny motor som passar och då kostar det mer än servicekostnad)

Kanske kan du be om att få låna en symaskin under tiden. De har säkert någon gammal beg någonstans som du kan få låna.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-08-01, 08:30   #3
camillao73 camillao73 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2011
Inlägg: 10
Ok... ja ja... ska ge mig nu

Nu packar jag ihop den och ställer den i hörnet till nästa vecka då butiken öppnar igen. Har jag tur kan jag få låna pappas frus maskin - om hon inte åkt på semester.
camillao73 är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons