Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2011-07-01, 16:27   #1
Nima Nima är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2005
Inlägg: 523
Det man får tänka på är att inte ha för långa mellanrum mellan mönstergarnets maskor på ett varv. När man maskinstickar blir också dessa långa tåtar utsträckta så att de märks mer än när du stickar samma mönster på maskin.

Om du tittar på dina färdigklippta hålkort och räknar hur många maskor det som längst är mellan hålen så ser du säkert att det inte så många. Om du sen tittar på min blogg, så ser du att i Ronnerosmönstret jag har gjort har jag stoppat in små "lusar" just av den anledningen.

En annan sak det är lätt att glömma när man gör mönster för maskinstickning är om det finns enfärgade varv mellan mönsterbårder. Dessa måste då vara ett jämt antal så att man börjar sticka med mönsterfärgen i samma kant som där man slutade. Sånt behöver man inte alls tänka på när man handstickar, men gör du inte det vid maskinstickning får du mönstergarnet hängande ett helt varv.
Nima är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-07-01, 22:02   #2
Bibson Bibson är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 105
Ja, just det. Precis så blev det. För långt emellan och även ett helt varv hängande.
Bibson är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-07-01, 22:04   #3
Bibson Bibson är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 105
Det är ju jättesvårt att göra egna mönster. Väldigt mycket att tänka på. Och jag fattar inte riktigt hur man ska placera hålkortet för att börja på rätt ställe.
Bibson är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-07-01, 23:15   #4
Nima Nima är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2005
Inlägg: 523
Aha, ja det där är ju lite förvirrande eftersom varv 1 inte är varv 1 eller hur man ska uttrycka sig.
Brothers hålkortsmaskiner läser av hålkortet 7 rader ner och Silver Reeds hålkortsmaskiner läser av hålkortet 5 rader ner.
Det innebär att när du har ditt hålkort klippt och sätter in det i maskinen så ska du dra kortet så att varv7 är det du ser. Då blir det rätt!
De medföljande korten är märkta med varvnummer och där ska du ställa in nr 1 som det som läses, men om du tittar noga så kan du se att maskinen mönstrar efter det som är 7 varv längre ner, men det tänker man inte på.

Jag har ofta blivit förvånad över hur mycket det är som inte står i manualerna och som man måste få nys om på annat håll.
Nima är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-07-01, 23:40   #5
Bibson Bibson är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 105
Ja, det borde dom ju upplysa om på den sidan, som beskriver hur man gör hålkort själv.
Det var bra att få veta.
Bibson är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-07-02, 11:14   #6
Nima Nima är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2005
Inlägg: 523
En annan sak som är viktig för att få mönstret rätt från hålkort, är att dra släden ända bort förbi hålkortsläsaren, som i Brothers fall (iallafall 830 som jag började min maskinstickningskarriär med) sitter väldig långt ut till höger. Stickar man ett litet stycke (som framstycket på en barnkofta) så är det lite onaturligt att dra släden så långt till höger. Speciallet som det faktiskt står överallt att man inte ska dra släden mer än en liten bit utanför stickningen. Så fick jag konstiga mönsterfel på min första mönstrade barnkofta. Jag har något minne av att senare Brother hålkortsmaskiner har flyttat hålkortsläsaren så att den sitter bättre.

På Silver Reed med föregångare sitter hålkortsläsaren mycket bättre till, det vill säga någorlunda i mitten.
Nima är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-07-02, 13:40   #7
Bibson Bibson är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 105
På min Brother sitter hålkortsläsaren före hålkortet och alltså inte så himla långt från mitten, så det har inte varit något problem fast jag bara har gjort provlappar. Men det är ju en bra upplysning för dom som har äldre Brother-maskiner.
Bibson är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons