Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2011-06-02, 16:34   #1
Cessi Cessi är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2005
Inlägg: 900
Om det är 1 mörk, 1 ljus så funderar jag på om det inte är avsett att sticka tvåändsstickning.

Det kan man göra enligt konstens alla regler eller min fuskvariant:
Man tar en tråd, stickar den, släpper den och tar upp nästa, stickar den, släpper den, osv. Knepet är att alltid ta upp nästa tråd på samma sida om den släppta så att det bildas en vågrät "polkagris" på baksidan.

Ja, det blir en polkagris på väg ner till nystanen också ... Antingen låter man den sno upp sig eller så tiger man och lider i ett varv - för att sen sno polkagrisen åt andra hållet nästa varv.


Annars kan man göra som Märta-Stina. Om jag förstått saken rätt hade hon båda färgerna på pekfingret, men den färg hon skulle sticka med var den som satt ytterst. Stickade hon två maskor med samma färg efter varandra (eller fler förstås) så tog hon garnet varannan gång över, varannan gång under "den andra färgen".


Att sticka 1 ljus, 1 mörk med båda trådarna över pekfingret och bara ta varannan gör att den ena färgen "råder". Jag tror det är ofrånkomligt. Men man kan göra det som en effekt också: efter halva vanten byter man plats på trådarna och den andra färgen dominerar.
Cessi är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons