![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: apr 2011
Inlägg: 105
|
garn
Jag tycker att det är viktigt att ha en nystmaskin. Om konen är för stor, kan man ju göra lämpligt stora nystan på den. Om man har fått tag på ett alldeles för tunt garn, kan man nysta ihop två eller flera trådar på nystmaskinen. Jag är också nybörjare och har upptäckt att det finns hur mycket som helst att komma underfund med. Man får inte göra för långa avbrott i stickandet, för då har man glömt hur det var.
Hälsningar från Bibbi |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 347
|
Låter som jag definitivt ska skaffa en nystmaskin... Hade inte ens tänkt på att man kunde nysta ihop två trådar.
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: aug 2009
Inlägg: 470
|
Jag köpte min nystmaskin (manuell) från E-bay. Ett riktigt kap.
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 347
|
|
|
|
|
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: aug 2009
Inlägg: 470
|
Ibland tar det några dagar, men ibland går det fortare än inom Sverige! Just nu väntar jag på ett pom-pom band som skickats från England samt en påse med cellplastkulor som jag har beställt från Hornbach. Cellplasten är inrikes och jag tror den kommer att ta längre tid.
![]() |
|
|
|
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 347
|
Fick den igår och gjorde iordning 3 nystan av det som var kvar på konen jag höll på med (lindade upp det på min garnvinda först, fast det kanske inte var nödvändigt). Första nystanet blev perfekt när jag stickade med det i maskinens garnhållare. Men i morse bytte jag till andra nystanet och det verkar vara för hårt nystat så jag måste hjälpa maskinen att dra :-( . Funderar på vad jag gjorde annorlunda.
|
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:04.







Hybrid-visning
