Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2011-03-01, 10:57   #1
krtek krtek är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 347
Thumbs up

Tack tack för råden! Jag har inspekterat noga och misstänker att det är två rörliga "trekanter" inne i låset/släden som inte är så rörliga som de borde. De fjädrar inte ut särskilt snabbt och verkar fyllda med gunk. Kanske ligger problemet här? Arbete med hårtork pågår.
Clas Olsson sprayen inköpt (hjälpte lite, nu går det lätt när nålarna inte är i arbete) och väntar på en beställning av Bellodor olja (just för Passap, ville inte chansa på annat i början).
krtek är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-03-03, 15:36   #2
krtek krtek är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 347
Trianglarna fixade... så upptäckte jag att nålarna skrapade i avstrykaren. Det är nu också fixat. För varje fixad sak så gick det lättare. Enda problemet kvar tycks vara att nålarna "tar stopp" i ett läge (markerat med gröna pilar i min blogg). Idag fick jag Bellodor-olja som jag beställt via Ebay och testade med en droppe på var sida. Då gick det plötsligt - åt ena hållet! Drar jag åt vänster stannar det fortfarande upp... Det känns som jag kommer närmare och närmare målet, men aldrig riktigt vill komma fram... Jag har ju bara rengjort hälften av nålarna (och halva nålbädden) än så länge - vill att de jag gkort ska funka innan jag går vidare.

Idéer mottages gärna
krtek är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2011-03-03, 19:48   #3
krtek krtek är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 347
Nu finns det en film på bloggen som visar problemet också..
krtek är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 04:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons