Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2011-02-27, 18:19   #3
Nima Nima är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2005
Inlägg: 523
Hej!
Nej, extremt trögt ska det inte vara! Försök se vad det är som gör att det är trögt. Finns några röliga delar under släden som rör sig trögt? Är det nålarna som inte löper lätt eller är det något som hakar i och stoppar upp?

Gammal igengegad olja kan man lösa upp genom att värma med en hårtork och sedan torka bort så mycket man kommer åt. Små penslar är bra till rengöring. Skaffa riktig olja för stickmaskin hos en stickmaskinsåterförsäljare! Symaskinsolja är inte bra!

På Brothershoppen kan man köpa ett spray som gör att släden glider lättare över bädden, men är det extremt trögt är det något annat som är fel.

Jag har en gammal Familia som är dryga 50 år och som stickar alldeles utmärkt. Stickmaskiner är mestadels väldigt välgjorda och brukar hålla länge med lite skötsel.

Lycka till med din maskin!
Nima
P.S Såg att du redan hittat mina stickmaskinstidor. Läs under Sköt om din stickmaskin så får du lite fler tips. D.S.
Nima är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons