![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: okt 2009
Inlägg: 80
|
Virkade också mattor och kassar i slutet på -70 talet av plastremsor. jag klippte remsor av plastkassar och så la dem i vatten med lite diskmedel i för att det skulle gå lättare att virka. Grov virknål och till kassarna använde jag samma mönster som till mormorsrutor och sedan virkade ihop dem. Det blev väldigt hållbara.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: feb 2011
Inlägg: 3
|
Oj, det måste ha gått åt massor av plastkassar, eller? Det skulle ta evigheter för mig innan jag kunde sätta igång med arbetet. Jag har köpt rullar i olika färger. Ska börja till helgen... Jättespännande!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: okt 2009
Inlägg: 80
|
Nej, det var inte så farligt, jag klippte dem bredare än vad rullarna är så det blev gansk tjockt. Sedan började jag klippa i botten och klippte runt, runt så det blen en enda lång remsa.
Det blev ju väldigt varierande färger beroende på vad det var för färg på kassarna. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: okt 2007
Inlägg: 5
|
klippa remsor av en plastpåse
kika på denna video från youtube! den underlättar!
http://www.youtube.com/watch?v=dj1pVVjtqRk |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: okt 2007
Inlägg: 5
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: mar 2006
Inlägg: 206
|
Virkade en rund matta att ha undet matborrdet, säkert 2 m i diameter. Minns att eet var tungt att vrida runt på slutet. Jag hade matolja på virknålen. Potatismjöl är säkert bättre.
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:42.