![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler
|
|||||||
| Notiser |
![]() |
|
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
|
|
|
#1 | |
|
Medlem sedan: feb 2010
Inlägg: 120
|
Citat:
Kostade mig 900kr mer än englandspriset men nu har svenska handlarna höjt priset tydligen. Köpte den alldeles nyligen på symässan i Borås och har sytt på den sedan dess. Jag fick också med en extra pressarfot (tror nog att det alltid följer med denna) och papperskorgen. Hursomhelst jag har aldrig äget en overlock tidigare och på mässan gick jag runt och provade mig fram på det som fanns där. Kom fram till att denna passade lika bra som alla andra maskiner i mellanskiktet och jag har inte ångrat mig en enda sekund. Den har varit busenkel att lära sig.Jag fickbra instruktioner av säljaren på mässan och så följer det med en instruktions DVD. Jag har än så länge inte haft ett enda krångel utan det har bara varit att tuta o köra. Bortsett från de gånger jag glömt fälla ner pressarfoten och sytt så har sömmarna varit perfekta. Har aldrig haft så kul med sömnad som nu. ( första overlocken ) Jag har symaskinen och overlocken uppställda parallellt med varandra och växlar snabbt mellan en maskin till nästa och då går det lätt och snabbt att sy och så har jag ju KUL ! |
|
|
|
|
|
|
#2 | |
|
Medlem sedan: okt 2010
Inlägg: 14
|
Citat:
Vad kostar den i Sverige ungefär ? |
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: okt 2008
Inlägg: 832
|
Ca 5000 kr ligger den på, plus/minus nån 100 lapp. Kan förövrigt oxå rekommendera den, en jättebra och lättfattad overlock är det.
Min köpte jag för nåt år sen från England, ca 3000 inklusive frakt. ![]() |
|
|
|
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: okt 2010
Inlägg: 14
|
Nu har jag beställt en Brother 3034d :-) HUrra! Mycket spännande! Hoppas den kommer i veckan! Sen är det bara att lära sig hur den funkar! Tack för alla tips!
![]() |
|
|
|
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: feb 2010
Inlägg: 120
|
En god vän till mig beställde nyligen från SMD i England och då blev det ca 3000kr inklusive frakt. Den levererades hem till henne bara några dagar senare. Hon har heller inte haft några problem med att komma igång med sin. Plus med England var att hon fick med en hel del overlocktråd och lite annat smått o gott.
Det jag ännu inte testat är rullfåll och så har jag inte koll på ännu med alla rattarna. Har inte behövt ställa om dem ännu. Bara trådspänning som jag ändrat vid behov. |
|
|
|
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: feb 2010
Inlägg: 120
|
Nämen grattis!
Jag missade att du fått in ett inlägg idag när jag skrev mitt. missade sista sidan i tråden. Lycka till! ![]() |
|
|
|
|
|
#7 |
|
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
|
Grattis! Jag tror att du gjort ett bra val. Jag har också köpt där ifrån.
Jag beställde min på fredag runt kl 17 och den var på väg en halvtimme senare! På ondagen var den hemma hos mig. Jag tycker att det jättekul att sy på och inte alls svår att hantera. Har bara provsytt en gång tidigare, så jag är var helt nybörjare men har inte alls varit svårt att lära. Nu har jag haft den ett par månader och den är min allra bästa vän. |
|
|
|
|
|
#8 |
|
Medlem sedan: okt 2010
Inlägg: 14
|
Å va roligt att höra! Beställde oxå min i fredags och har fått mail om den gick iväg från dem i lördags....så ån gång i veckan kanske den dimper ned :-) Då ska det börjas sy för fullt :-)
|
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:35.





Kostade mig 900kr mer än englandspriset men nu har svenska handlarna höjt priset tydligen. Köpte den alldeles nyligen på symässan i Borås och har sytt på den sedan dess. Jag fick också med en extra pressarfot (tror nog att det alltid följer med denna) och papperskorgen.
så har sömmarna varit perfekta. 
Jag missade att du fått in ett inlägg idag när jag skrev mitt. missade sista sidan i tråden.
Hybrid-visning
