Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2010-07-31, 22:35   #1
draksamlaren draksamlaren är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2007
Inlägg: 21
Jag har riktigt stora bröst (jag alltid måste beställa BH från England eftersom det inte finns min storlek här), och måste hålla med TS. Alla stirrar, folk kastar kommentarer efter mig på stan, alla tittar på badhuset, män i alla åldrar tycker sig ha rätt att komma fram och klämma/peta på dem, jag blev kallad "silikon" i skolan... Jag hatar mina bröst ibland, för att folk inte ser mig utan bara dem. De är naturliga, vilket också gör dem tunga = stora ryggproblem. Tyvärr har jag även lite mycket extra vikt vilket gör det att riskerna ökar med en förminskning, så därför får jag först jobba på det innan jag ens kan hamna på en operationskö. Jag skulle gärna byta bort minst hälften av mina bröst mot nåt som inte är i vägen, som inte ger mig ont, som inte hänger långt ner på magen trots att de inte är taxöron ännu utan "bara" är stora.

Visst är de en del av mig och jag skulle inte vilja gå från detta till inget, men i det stora hela kan jag ändå säga att mina bröst har gett mig mer bekymmer än något annat. Men jag har dem, och gör det bästa av det. Var glada för det ni har, stort som smått, ni är alla vackra som ni är. Till och med jag.
draksamlaren är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-08-02, 11:41   #2
chery chery är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 1 053
Jag har haft motsatt problem. Ända tills jag var 32 år så var jag helt utan bröst. jag utvecklades helt enkelt inte. Jag blev ständigt uttittad av andra kvinnor. En gång när jag övertalades att sola toppless på en strand, så kom det två normalbystade tjejer ihop med en kille förbi. Den ena tjejen stirrade på mig och utbrast; Titta vilka bomber hon har!! Följt av gapskratt från dom alla tre. En gång besökte jag ett badhus. Var på väg in i bastun, med handduk runt midjan, när jag stoppades av en storbystad dam. Hon granskade mig uppifrån och ner och påtalade mycket bestämt. Du har nog kommit fel... det här är damernas! Vid ett tillfälle när jag skulle köpa klänning, så tittade expediten på mig och fnös: Vi säljer inte barnkläder här, Vi har bara kläder för kvinnor som ser ut som dom ska! Jag opererades och fick silikon inlägg när jag var 32 år. Då började äntligen livet för mig. Plötsligt blev jag betraktad som kvinna. Innan dess blev jag betraktad som en okunnig 10-åring. Idag har jag liten A-kupa, för skinnet räckte inte till större, men jag har bröst i allafall och det betyder mycket.När det kommer på tal, och jag talar om att jag har inlägg, så får jag ofta höra att det kan jag väl inte ha... Dom är ju så små. Dom flesta förknippar silikonbröst med stora bröst, typ Dolly parton.Jag tror att man är lika uttittad oavsett om man har ovanligt små eller ovanligt stora. Det beror på vilka referenser betraktaren har.

Vill tillägga att jag aldrig har kunnat amma mina barn, utan alltid fått ge dom av andra kvinnors mjölk, eftersom jag helt saknar körtlar. Det är alltså inte självklart att kunna amma om man har små bröst. Det beror på varför dom är små.

Senast redigerad av chery den 2010-08-02 klockan 11:57.
chery är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons