Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2010-06-22, 19:55   #1
thuva68 thuva68 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2008
Inlägg: 78
Ang kofta

Har hittat en kofta i drops katalog, 118 modell 25, som kanske kan vara ngt. Man kan ju göra om den lite och virka i en härlig rosa och kakifärg. Vad tror ni?
thuva68 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-06-24, 06:14   #2
syfantasten syfantasten är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2010
Inlägg: 878
Jag älskar Odd Molly stilen och lånar friskt inspiration från den. För några år sedan var jag besatt av just den här koftan och tänkte använda detta mönster
http://www.garnstudio.com/lang/se/vi...d_id=7&lang=se
för att förverkliga min dröm.
Jag gick och kollade in koftan ett antal gånger för att få "rätt" mönster i virkningen och Mollys mönster är lite mer komplicerat än garnstudios.
Garnstudio har också en virkad Grandma´s coat, fast i highlander, kanske för att undvika stämningar om plagiat. Det går ju alltid att räkna om masktätheten efter skissens mått. Jag tycker att orginal grandma är lite tung pga av bomullen.


Nu blev jag sugen på att virka den här koftan igen.....
syfantasten är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-06-24, 10:17   #3
thuva68 thuva68 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2008
Inlägg: 78
Wow, den var ju jättebra, men vad tror du om den modellen jag hittat, nr 25 i 118? Men menar du att du har gjort den? Jag har köpt Eko bomull, rosa och en kakigrön i Muskat. Muskaten är gärna lite blank. Grandma koftan har jag oxå varit sugen på, men tycker som du, att den blir tung. Har förvisso köpt ett garn , kommer inte ihåg just nu vad det heter, från Debbie Bliss. Fick tag på till extrapris. Har du gjort ngt annat roligt? Jag älskar även Noa Noas kläder och hämtar mkt inspiration därifrån, oftast sydda kläder då
thuva68 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-06-24, 19:23   #4
syfantasten syfantasten är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2010
Inlägg: 878
Nej jag gjorde den aldrig, virkade bara lite prover.
Jag gillar Noa Noa också och är väldigt imponerad av sömnaden av deras plagg, det är foder, underklänningar stroppar som håller BH banden etc.
syfantasten är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons