Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2010-05-26, 22:51   #1
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Låter väldigt mycket som elfel!

Annars kan det också vara damm/ludd eller om man har råkat olja så att det hamnat i motorn (har läst att om man råkar olja eller att olja rinner ner till motorn kan det brinna).

Men att tre maskiner brunnit låter mycket som elfel. Antingen i själva huset (kan bero på många saker, ofta beror det på gammal eller felaktigt "hemmapuleri" kopplat el, men kan också bero på ingående el från nätet) eller i specialsladden du har (kan ju också vara så att det är fabrikationsfel i sladden).

Precis som Gumpan säger så är glödlampor MYCKET förlåtande mot strömspikar och andra felaktigheter i elen. Det skall till ganska grova fel för att paja glödlampor. Ibland kan man till och med mata 400 volt utan att lampan pajar... För att komma på 400 volt, ibland är gamla hus byggda med 400 volt i väggen i några rör bara till el-elementen och då kan genom tiden någon hemmapulare eller dålig elektriker kanske ha satt eluttag kopplat till just det elröret och då blir det ju så att just det eluttaget har 400 volt. Inte så lämpligt!

Du skriver ju till forumet så du sitter med en dator. Är datorn också kopplat till huset eller skriver du kanske inte hemma? Datorer är ganska känsliga om man säger det så.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-05-27, 01:40   #2
Syofta Syofta är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2005
Inlägg: 714
Lightbulb Överspänningsskydd

bara för att vara snäll mot datorn, bildskärmen och min modernaste symaskin så har jag köpt ett överspänningsskydd.
Det ser ut som ett vanligt grenuttag med 5 urtag och en lång sladd med stickkontakt man sätter i väggn. Det har en liten lampa som lyser så länge det är helt.
Kostar några hundralappar, men skyddar mot det mesta utom direkt blixtnedslag. Finns bl a på Clas Olsson och Kjell &Co. Rekommenderas!

Tack gode gud har ingen symaskin brunnit för mig! Fast jag ibland sytt "så det brinner"
Däremot har jag varit med om att det tog eld i en strykjärnssladd! Det var 15 cm höga lågor, inget kul alls, jag stängde av strömmen, då slocknade det. Sen var jag bra darrig. Gardinerna hängde bara 20 cm bort och jag var glad att elden inte hann dit.
Syofta är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-05-27, 02:43   #3
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Åsa, usch vad hemskt!

Jag måste erkänna att jovisst har jag sytt på mormors gamla (60-tal tror jag utifrån design) usla singer så att det rykte från ventilgallret. Sedan vågade jag inte riktigt sy mer. Men så fick jag min egna symaskin inom väldigt kort. Kanske det som gjorde så att mina föräldrar köpte min pfaff så kanske det var en bra sak.

Tror det är för att motorn varit hårt sliten (den gav inte med sig, det "bara" rykte, den fungerade även efter)... Men konstigt ändå för min mormor var ingen sömmerska direkt, bara gardinsömnad... Men samtidigt tror jag att maskinfanskapet aldrig varit med om service.


Men att någon symaskin slagit upp i lågor har jag inte varit med om. Måste vara väldigt otäckt att vara med om någonting som börjat brinna!
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-05-27, 06:17   #4
Gumpan58 Gumpan58 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 2 531
Det är precis ett sådant där överspänningsskydd som Syofta skrev
om som jag menade.

Om det finns tung industri i närheten kan det vid uppstart av maskiner, fläktsyste m m och vid avslut belasta elnätet så mycket att det påverkar strömmatningen att den blir både för låg och för hög. Det är inte alls ovanligt.

Likaså som de skriver här om det är hempulad el ger också samma problem vilket även ökar på brandrisken. Då gäller inte heller hemförsäkringen.

Det finns att köpa mätpennor för att mäta om strömmen i kontakter. Clas Ohlsson kanske har t ex.

Senast redigerad av Gumpan58 den 2010-05-27 klockan 06:32.
Gumpan58 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-05-27, 12:55   #5
Syofta Syofta är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2005
Inlägg: 714
Alla borde skaffa överspänningsskydd. Jag läste att elektronik slits av dessa strömspikar eller vad det heter. Jag har sluppit blåskärmar på datorn sen jag skaffade det! Symaskinen fick jag utbytt en elektronisk del på precis innan garantin gick ut (hade kostat 2000), så nu är jag lite rädd om den, därför köpte jag skyddet.

http://www.clasohlson.se/Siteseeker/...%A4nningsskydd
Jag har det för 299 kr, det piper om det går sönder också , kan återställas med en tryckknapp. (Jag är ingen expert, men tyckte det verkade bra.)
det verkar finnas överspäningsskydd från 80-800 kr. På OnOff hade de bara dyra, fast med garanti på ens grejer!

Senast redigerad av Syofta den 2010-05-27 klockan 13:09.
Syofta är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-05-28, 00:00   #6
Sylviap Sylviap är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 4
Så bra att ni kommer med tips och råd! Tack!
Har efter en del telefonsamtal plockat isönder maskinen, så man kan få ut motorn med vidhängande kondensator och den ser ut att ha bränt. Nu gäller det att få köpa en sån i nån symaskinsaffär och hoppas att motorn är hel. Vet ej om det finns nya kondensatorer, men måste väl finnas.
Har läst om den här maskinen och ser på Ebay att den säljs begagnad för över 3000kr idag.Vill så gärna kunna behålla den.
Ska kolla det där med överspänningsskydd.
Finns ju industri på orten och strömstyrkan kanske kan växla med tiden eller hur jag ska uttrycka det.
Sylviap är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-05-29, 10:45   #7
Gumpan58 Gumpan58 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 2 531
googla o sök på internet. Det finns reservdelar att köpa i bl a USA. Mycket billigare än här hemma.

Jag har gjort som så att jag har gått in på e-bay och sökt på
den Bernina 830, sedan har det kommit upp pressarfötter, vilket
jag var ute efter, då har det visat sig att endel även säljer reservdelar.

Sök på. Synd att jag inte la upp dem som favoriter då hade jag
haft adresser till dig.
Gumpan58 är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 12:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons