![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: nov 2006
Inlägg: 983
|
www.lofgrens.info har en Brother NV900 som har varit en demo-maskin och säljs för 6000 kr. Kolla in den, det är en kompakt sy och brodermaskin (dock inte så stor broderyta) som passar utmärkt som nybörjarmaskin.
Själv har jag köpt mig uppåt eftersom intresset växte och har numera en Hq D1 som jag är supernöjd med. Tänk på att det absolut inte är något fel i att köpa begagnat, man kan få väldigt mycket för pengarna. |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: feb 2007
Inlägg: 60
|
Är den något vettigt att sy med som bassymaskin?
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: nov 2006
Inlägg: 983
|
Jag har ingen erfarenhet av Brother men den ser helt klart vettig ut. Gå in på sidan jag länkade till, där finns en pdf-broschyr att läsa i och där är mycket intressant. Om du vill ha en kombinerad maskin så är den nog helt klart värd att titta närmre på, priset är ju riktigt bra för en kombinerad maskin.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: feb 2007
Inlägg: 60
|
Ringde och pratade med affären och det är en mindre maskin och den väger inte så mkt, vad innebär det? Att den kommer skumpa runt?
Skulle vilja veta hur stor skillnad det är på den jämfört med elnan, altså i vikt å storlek |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: feb 2007
Inlägg: 60
|
Någon som vet om det finns gratisprogram att designa mönster med till denna maskin?
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Finns tyvärr inga gratisprogram att designa med. Tror det finns 1 program, men den är verkligen från typ 70-talet när det gäller användarvänlighet. Thred heter det?
Embird brukar vara det som är prisvärt. Några tusingar när man plockat ihop det man behöver (man måste ha båda grundprogrammet och Studio för att designa, och sedan för att importera vektorbilder och använda teckensnitt måste man betala ännu mer) Om du menar brodyrprogram alltså. |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: feb 2007
Inlägg: 60
|
Ok, vet inte om jag är villig att lägga ner flera tusen på ett program, men kan man köpa/ladda hem färdiga bilder eller är man hänvisad till de som finns med? Och var i sånt fall? Hur vet man vad som är kompatibelt? och om det går hur får man över dem till symaskinen?
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:44.