Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2009-12-09, 16:34   #7
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Ja det är knepigt att klippa rätt.. Men ett steg är i alla fall att se till att hela tyget ligger på samma nivå.. Om det hänger över en bordkant så smiter det gärna iväg. Så om man kan lägga hela tyget helt platt och utvikt, så.

Golvet kanske då.

Och ja, klipp bara 1 lager, vik ingenting.

Ja nu kom jag på det, jag brukade tejpa fast tyger och ha en stor skärmatta under så jag skär ut med rullkniven istället för att klippa ut. När jag sydde människokläder. Ja, jag är sådan, jag är så jättepetig ända ner till millimetern.

Men det kräver förstås att man har viss vana med rullkniven så man kan skära exakt på "frihand" utan linjal alltså och i kurvor också. Eller kanske det inte är svårt. Jag vet inte. Håll fingrarna borta!

EDIT: Se till att tyget är rakt när du tejpar så det inte blir utsträckt och kurvor i kanten om tyget är lite "stretchig"
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons