Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2009-11-10, 07:48   #1
Lithia Lithia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2004
Inlägg: 465
Jahapp har fått flera svar från olika instanser. Och är lika förvirrad fortfarande...

Vi börjar med svaret från Jysk i Danmark:

"Hej då har jag fått svar från huvudkontoret i Danmark.
Tyvärr är det så att man inte får tillverka saker i våra tyger och sedan sälja dem vidare. Då krävs det att man betalar ny lincens."

Sen har jag fått ett mail ifrån den som har hand om licenserna i Sverige:

"jag har fått ditt mail du skickat till Martinex ang Hello Kitty. Jag jobbar på Plus LIcens i Stockholm och vi är agent för Hello Kitty i Norden och Östeuropa. Almedahls är vår licenstagare som jag vet du har kontaktat tidigare ang att sy upp klänningar av deras tyg.

Jag tycker din idé är jättebra men som du redan vet måste man ha en licens för detta och det är nog lite väl komplicerat och dyrt om det endast blir 3-5 plagg. Det är nämligen en hel process detta med licenser.

Först ska du ha ett kontrakt med en garanti och sen måste du följa en styleguide och skicka in koncept till oss så vi kan se hur plagget skulle se ut. Om denna blir godkänd, är nästa steg ett pre-production prov som ska skickas till oss. Om detta blir godkänt är nästa steg slutprover som ska skickas till oss. Så som du kanske förstår blir det för dyrt för att endast producera 3-5 plagg. Men det är inga problem om du vill sy upp plaggen men ingen försäljning får ske. Om du syr upp dem får du gärna maila över bilder så vi får se hur det blir."

Slutligen har jag fått svar från den upphovsrättsjurist som jag kontaktade på nätet och fick det här svaret (som jag inte förstår nånting av):

"Ägarna till Hello Kitty tyget kan ha både upphovsrätt och mönsterskyddat tyget.

Vad gäller upphovsrätten så har de en ensamrätt att framställa exemplar, göra det tillgängligt för allmänheten och liknande. Ensamrätten inskränks på så vis att man för privat bruk får lov att göra kopior, under förutsättning att förlagan har getts ut med upphovsrättsmannens samtycke. Vidare framgår det av upphovsrättslagen att konsumtion träder in ifall varan har tillgängliggjorts för allmänheten inom EES-området, om tillgängliggörandet har gjorts med rättsshavarens samtycke. Med konsumtion menas att de immaterialrättsliga befogenheterna inte längre kan göras gällande till just den varan/exemplaret. Efter att dessa har överlåtits av rättshavaren kan varan således cirkulera fritt inom EES, dvs. säljas vidare utan rättshavarens kontroll. Var dock uppmärksam på att det i upphovsrättslagen finns en bestämmelse som innebär att upphovsrättshavaren alltid har rätt att bli namngiven samt att tyget ej får ändras på ett sådant sätt så att det kränker upphovsrättshavaren.

Om de har registrerat sitt mönster, så har de en uteslutande ensamrätt att kommersiellt utnyttja det skyddade mönstret. Ingen annan än ägaren till mönstret eller den som har dennes tillstånd får lov att bjuda ut, tillverka, marknadsföra och så vidare. Dock finns det undantag från den här ensamrätten, nämligen bland annat dels om det företas i privat bruk utan vinstsyfte och dels om konsumtion av mönsterrätten skett, se ovan då samma gäller för konsumtion för mönsterrätt och upphovsrätt. Konsumtionen gäller just för varan och inte för rättigheten i sig."

Nu har jag skrivit tillbaka till juristen bett henne uttrycka sig på vanligt språk för jag fattar inte riktigt det här jurist/lagpratet.
Men det lutar åt att jag droppar den här idén. Alternativt måste jag göra nån form av storskalig produktion....vilket kankse inte var vd jag tänkt från början.

/L
Lithia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-11-10, 12:56   #2
koocachoo koocachoo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2009
Inlägg: 589
Då kan jag säga att flera ligger risigt till....finns speciellt en del som syr och säljer hello kitty kläder på tradera...även om chansen är liten att någonting händer så vill man ju ha händerna fria.

I vanliga tygaffärer så finns ju inte ens någon lapp ifrån vem som har gjort tyget...hur ska man då veta? Herregud vad komplicerat det helt plötsligt är...
koocachoo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-11-10, 13:15   #3
Alissa Alissa är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2004
Inlägg: 153
Citat:
koocachoo skrev: Visa inlägg
Då kan jag säga att flera ligger risigt till....finns speciellt en del som syr och säljer hello kitty kläder på tradera...även om chansen är liten att någonting händer så vill man ju ha händerna fria.

I vanliga tygaffärer så finns ju inte ens någon lapp ifrån vem som har gjort tyget...hur ska man då veta? Herregud vad komplicerat det helt plötsligt är...
Ja, och sen finns ju alla andra licencerade mönster som Disneyprinsessona, Cars, Spiderman (Jysk säljer dem alla), och alla fina tyger från ex Mairo, och Fem myror...... osv.
Det gäller alltså att ha superkoll om man ska våga använda alla fina tyger man köpt :-/
Alissa är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-11-10, 13:18   #4
myway myway är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2008
Inlägg: 115
Ang ensamrätt på Tildamönster

En tanke slog mig, hur ligger det till med mönstern på Tildadockorna? Har sett många Tildadockor till salu på Tradera. Får man tillverka och sälja dem "hej vilt" eller hur ligger det till, någon som vet?
myway är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-11-10, 14:20   #5
mariatherese mariatherese är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2009
Inlägg: 470
Den första delen av vad upphovsrättsjuristen talade om handlade ju om att producera kopior. Kopior i detta fall torde vara egen produktion av ett "Hello Kitty" tyg.

Det som är intressant är följande;

"...det av upphovsrättslagen att konsumtion träder in ifall varan har tillgängliggjorts för allmänheten inom EES-området, om tillgängliggörandet har gjorts med rättsshavarens samtycke. Med konsumtion menas att de immaterialrättsliga befogenheterna inte längre kan göras gällande till just den varan/exemplaret. Efter att dessa har överlåtits av rättshavaren kan varan således cirkulera fritt inom EES, dvs. säljas vidare utan rättshavarens kontroll. Var dock uppmärksam på att det i upphovsrättslagen finns en bestämmelse som innebär att upphovsrättshavaren alltid har rätt att bli namngiven samt att tyget ej får ändras på ett sådant sätt så att det kränker upphovsrättshavaren."

Det tolkar jag som att det faktiskt är fritt att göra kläder eller vad som helst av komersiellt inköpt tyg under förutsättning att;
1. Den ursprungliga försäljningen har skett med lincens från upphovsrättsinnehavare
2. Upphovsrättshavaren namnges
3. Det som tillverkas inte anses kränka upphovsrättshavaren.

Jag kan inte tänka mig att man kan bestämma att du inte har rätt att sälja en fysisk produkt vidare då du har köpt den och således genom ditt inköp faktiskt betalat den licens som följer med varan.
mariatherese är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-11-10, 15:54   #6
Lithia Lithia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2004
Inlägg: 465
Citat:
mariatherese skrev: Visa inlägg

Det tolkar jag som att det faktiskt är fritt att göra kläder eller vad som helst av komersiellt inköpt tyg under förutsättning att;
1. Den ursprungliga försäljningen har skett med lincens från upphovsrättsinnehavare
2. Upphovsrättshavaren namnges
3. Det som tillverkas inte anses kränka upphovsrättshavaren.

Jag kan inte tänka mig att man kan bestämma att du inte har rätt att sälja en fysisk produkt vidare då du har köpt den och således genom ditt inköp faktiskt betalat den licens som följer med varan.
Jo, det är så jag tolkar det också, men jag tänker inte göra nånting för än juristen bekräftar att det faktiskt är så...
Lithia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-11-10, 16:03   #7
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
tycker fortfarande det här är så löjligt!!!
Om man säljer tyger får man väl räkna med att folk gör vad de vill med det, annars får man verkligen se till att informera vid försäljningen av tyget.

Men annars förstår jag att de inte vill att man ska få gratis skjuts via marknadsföringen av prylarna. T.ex. att man skriver "Hello Kitty-tröja" så rider man på Hello Kitty-varumärket.

Och en annan sak i kombination med ovan, de vill väl inte att folk gör saker som inte lever upp till märkets kvalité och sen köper andra och det ser inte bra ut eftersom andra som ser plagget kan få för sig "oj vad amatörmässigt det ser ut".. hmm. men ja... lite dumt kanske..

Men jag tycker att 1. DET ÄR SUPERVIKTIGT ATT DET FRAMKOMMER VID KÖPLÄGET AV TYGET!!!!!!!! och 2. att det borde gå att utveckla licens även för mindre företag och privatpersoner/hobbyister, t.ex. "hobbylicens" för upp till 5 plagg eller dylikt? Där man inte behöver betala lika mycket avgifter och processen inte är lika hård.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-11-10, 21:37   #8
Alvan Alvan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2004
Inlägg: 4 168
Citat:
mariatherese skrev: Visa inlägg
,....
Det tolkar jag som att det faktiskt är fritt att göra kläder eller vad som helst av komersiellt inköpt tyg under förutsättning att;
1. Den ursprungliga försäljningen har skett med lincens från upphovsrättsinnehavare
2. Upphovsrättshavaren namnges
3. Det som tillverkas inte anses kränka upphovsrättshavaren.
Det gället att här skilja på upphovsrätt och mönsterskydd. Ovanstående gäller om det "endast" finns upphovsskydd på tyget, men om de har sökt mönsterskydd (vilket de verkar ha gjort) så gäller det som följer i texten efter:

Citat:
Lithia skrev: Visa inlägg
Om de har registrerat sitt mönster (=mönsterskydd /anm Alvan), så har de en uteslutande ensamrätt att kommersiellt utnyttja det skyddade mönstret. Ingen annan än ägaren till mönstret eller den som har dennes tillstånd får lov att bjuda ut, tillverka, marknadsföra och så vidare.....
Quilt tyger har troligen "endast" upphovsrättsskydd vilket gör att man kan sälja vidare utan problem. Det är bara om du kopierar och tillverkar ett exakt likadant tyg som du får problem.

Det som är kontigt är att man inte upplyser om att tyget är mönsterskyddat i butik och vad det innebär. Men då skulle de väl inte få sålt något...

På en del tyger så står det i stadkanten (om jag inte minns fel) om de är skyddade...

Senast redigerad av Alvan den 2009-11-10 klockan 21:38. Anledning: Lagt till sista raden
Alvan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-11-10, 21:42   #9
Jander Jander är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2006
Inlägg: 212
Vag gäller det som står i stadkanten (C eller Copyright + typ Disney el Sanrio m m) har ingen laglig innebörd har jag fått veta. Det är i princip bara tryckt där för att man ska veta vems tyg det är och också kanske för att avskräcka...................
Jander är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-11-11, 08:16   #10
mariatherese mariatherese är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2009
Inlägg: 470
Citat:
Alvan skrev: Visa inlägg
Det gället att här skilja på upphovsrätt och mönsterskydd. Ovanstående gäller om det "endast" finns upphovsskydd på tyget, men om de har sökt mönsterskydd (vilket de verkar ha gjort) så gäller det som följer i texten efter:



Quilt tyger har troligen "endast" upphovsrättsskydd vilket gör att man kan sälja vidare utan problem. Det är bara om du kopierar och tillverkar ett exakt likadant tyg som du får problem.

Det som är kontigt är att man inte upplyser om att tyget är mönsterskyddat i butik och vad det innebär. Men då skulle de väl inte få sålt något...

På en del tyger så står det i stadkanten (om jag inte minns fel) om de är skyddade...

Jag är tveksam till om det verkligen kan gälla. Det verkar synnerligen ologiskt.

Säg att jag köper en mängd tyg för jag skall göra "Hello Kitty" sängkläder till hela familjen (välidgt otroligt). Sen ångrar jag mig och vill sälja tyget vidare, men skulle då enligt ovanstående påstående vara förbjuden att göra det trots att ingen sådan information har framkommit vid köp? Jag tror inte att det kan fungera så i praktiken. Har man bjudit ut något till försäljning så har man nog begränsade möjligheter att styra över den fysiska vara som man har fått full betalning för.

Men visst, det är så fel det här med att böcker, skivor och tyg med någon djäkla ful katt på är hårdare skyddade än läkemedelspatent som kostar miljarder att ta fram. Men visst, Hello Kitty är väl viktigare för mänskligheten än ett ruttet gammalt AIDS-vaccin!
mariatherese är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons