![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
|
|
#1 |
|
Medlem sedan: jun 2006
Inlägg: 587
|
Jag använder också mest Dor Tak. Jag tycker att den dammar mer än Gütermanns tråd men med tanke på prisskillnaden så kan jag ta lite mer damm.
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: aug 2008
Inlägg: 79
|
Tack för svaren.
Dammar gör det ganska bra ändå när man syr så det kan jag stå ut med. Bara tråden håller för spruckna sömmar gör ingen glad. Men det verkar vara värt att prova. Jag syr på vanlig symaskin men syr mycket i trikå med stretchsöm. Ska absolut beställa tio rullar av de färger jag behöver. |
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Gutermann är inte alltid så bra, när jag bara sydde med gutermann så färgade de av sig gärna. Man kan t.ex. se rödbrun streck på symaskinens vita plast. Och ibland blir det prickar också (inte fläckar, utan lösa prickar) runt om hållare. Sen "upptäckte" jag Dor-Tak (faktiskt inte genom Bibbi först men blev bonus när Bibbi har) så har jag slutat med Gutermann. Och där är det faktiskt bättre än Gutermann när det gäller att färga av sig mot maskin osv.
hållbarbeten är visserligen Gutermann bäst, men Dor-Tak är inte dålig, den är bra nog för att fungera utan bristningar som kan härledas till kvalité. Tycker till och med att Dor-Tak är bättre än Mölnlycke. Mölnlycke är ännu sämre nu eftersom jag inte gillar Coats och Coats har ju köpt upp M nu. Coats går så fort sönder! Helt av går de inte direkt heller, utan det blir klumpar på tråden som tvinnats upp och så småningom spricker pga klumpen. Mölnlycke VAR bra förr i tiden. Eller, nej det var ju alla sytråd i princip. De var så mycket mer blanka, hala och "hårda" till ytan. De på söta trärullar alltså där det står "merceriserad bomull" på. Men de funkar inte bra med nya symaskiner för de är för starka eller något, men min "jämngamla" pfaff 332 klarar dem glatt (men 332:n syr glatt med och i allt möjligt med värsta snea uddstöta nålen, om det skulle behövas).Enda nackdelen med Dor-Tak är att det är svårt att hitta. Förut hade Panduro några färger men de har slutat med det nu tror jag. Så det blir svårt att köpa tråd "NU GENAST" och att matcha färger. I synnerhet det sista! |
|
|
|
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: aug 2008
Inlägg: 79
|
Vad jag förstått så kan man skicka tygprov till Bibbis när man beställer tråd. Men det blir förstås inte sytråd nu bums så man får ha lite tid och tålamod. Jag är van van vid att beställa tyg per post och det tar också lite tid så det är ok.
|
|
|
|
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
|
Japp, det är så. Men eftersom det ju kostar att skicka efter saker så kan jag inte beställa 1 trådrulle per gång. Så jag försöker få till en lista nu snart.
Vill utöka med tråd till overlocken, men inte riktigt bestämt mig vilka färger jag ska köpa. Jag har redan röd, vit och svart 4 st. En sak är dock säker, jag ska inte köpa marinblått för det är ungefär den färgen jag använder allra minst. ![]() |
|
|
|
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: aug 2008
Inlägg: 79
|
Jag fyller på en lista efterhand och beställer ungefär varannan månad. Fast det brukar alltid bli något jag missar ändå.
|
|
|
|
|
|
#7 |
|
Medlem sedan: feb 2009
Inlägg: 130
|
Dor-Tak-material?
Dor-Tak är nytt för mig. Låter bra! Vad är det för material i tråden?
/Elin |
|
|
|
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:00.





Men de funkar inte bra med nya symaskiner för de är för starka eller något, men min "jämngamla" pfaff 332 klarar dem glatt (men 332:n syr glatt med och i allt möjligt med värsta snea uddstöta nålen, om det skulle behövas).
Hybrid-visning
