![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: apr 2005
Inlägg: 900
|
fs = fois = gånger. Tycker jag.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 3 987
|
http://www.garnstudio.com/lang/se/or...?list=seesptfr svensk-fransk ordlista
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 43
|
Åh, tack
![]() Nu ska jag klura lite till, så kanske jag återkommer med fler frågor. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 43
|
Nu ska jag sätta igång! Men... Dottern har 57,5 i bystmått. Hon är 5 och ett halvt år. Måtten på plagget är för en 4-åring 64cm och 6-åring 70cm. Hur mycket ska man räkna extra i vidd? Känns som att 70cm kanske blir för vid? Men man vill ju att hon ska kunna använda den ett tag också, så att den inte blir för liten efter bara någon månad.
Hur hade ni gjort? |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: apr 2005
Inlägg: 900
|
Jag hade kollat om min masktäthet stämmer med beskrivningens.
Och så hade jag tagit ett måttband och "stängt" det vid 64 cm och hållit det runt dottern för att se hur löst det är. Eventuellt även med 70 cm i omkretsen. Sen hade jag beslutat. Jag minns inte om barnen växer så det knakar i den där åldern, bara att de ändrar utseende i ansiktet. |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 43
|
Jag har kollat masktätheten, fick gå upp en halv storlek på stickor (brukar jag göra). Och hållt måttband för att försöka se, men tyckte det var svårt. Har för mig att jag nå'nstans sett rekommendationer på hur mycket ett plagg "ska glappa", men då var det för olika sorters tyg. På trikå skulle man t.ex. inte lägga till någonting eftersom det är så stretchigt. Frågan är om man kan jämföra ett stickat plagg ungefär med trikå, för isf blir ju 6-års-storleken alldeles för stor... 12,5 cm vidare än dottern.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: apr 2005
Inlägg: 900
|
Men ta då den mindre storleken, den med 64 cm:s vidd.
Alla barn är ju inte lika stora i alla åldrar så det är bättre att gå på måtten än den tänkta åldern. |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 12:53.