Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2009-04-19, 16:52   #1
fekete fekete är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2009
Inlägg: 42
Hej Jag får tacka för alla tips. Det blir ju allt mer komplext detta ,, men viktigt då jag för tillfälligt har undan lagda pengar för symaskin. Det kommer inte finnas budget senare för detta. Titta begagnat tar mycket tid privat annonser verkar riskabelt? Annars blev jag sugen på denna overlock husquarna Husky lock 360 D http://www.blocket.se/vi/20676140.htm?ca=11_s för 2100 kr på privat annons i mina trakter. Vågar man köpa en sådan? Stefan Fekete
fekete är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-04-19, 17:02   #2
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Ja, om du ska köpa beg köp INTE utan garanti, dvs går privatpersoner bort direkt och också loppisar/secondhand osv. Jag talar tyvärr ur egen erfarenhet, köpt beg 3 ggr utan garanti och blev rökt alla gånger. Köpt beg från butik - gick bra!

Självklart är det lättare att fynda från privatpersoner/loppisar osv men om man vill gå den vägen så får man verkligen testa noga innan man köper och räkna med ca 500-1000 kr extra i priset för eventuell service.

Så om du vill köpa den maskinen du ser är det ju en fördel att deet är i dina trakter, då kan du be om att få komma på besök och provsy. Om säljaren inte vill det så kan man misstänka lite. Ta med dina tyger och tråd du vill använda och provsy och se till att du trivs med maskinen och förstår den.

Titta gärna på recensioner båda här och på sewing.patternreview.com där kan man behöva registera sig kanske, men mycket stort utbud på recensioner.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-04-19, 18:05   #3
fekete fekete är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2009
Inlägg: 42
Ok Tack jag fattar.. Förresten finns ju Janome 744D Overlock ny på SMD. för 2800 kr så det är väl ingen ide att köpa beg för 2100 kr . Den Janomen måste väl vara bra? Man betalar väl bara en frakt om man köper 2 maskiner läste jag tidigare här eller?

I morgon skall jag plåga stockholms symaskinsaffärer lite till Ta med grovt tyg mm/ Stefan Fekete
fekete är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-04-19, 18:30   #4
sextiosexan sextiosexan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2008
Inlägg: 832
Många här tycker om Janome 744D men vill du ha en bra billigare overlock så titta på brothers maskiner, 1034D kostar bara 195 pund mot janomes 265 pund. I dagens valuta blir det ca 2450 för brothern, janomen får jag till ca 3300. Kanske är helt ute och far vad det gäller valutakursen men visst ligger väl punden just nu på ca 12,50kr?
Frakt 35 pund, ca 440kr gäller oavsett hur många maskiner du köper.

Jag har själv en brother 3034 och är jättenöjd med den, beställde från SMD och det gick snabbt och smidigt.

Lycka till med ditt letande och ev köp.
//Gunilla
sextiosexan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-04-19, 18:39   #5
fekete fekete är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2009
Inlägg: 42
Ok jag såg ett demo ex JANOME Ex Demonstrator744D
4 thread
Use as 2, 3 or 4 thread
Built in rolled hem
Free Arm
£229.00
http://www.sewingmachines.co.uk/exdem_olock.htm
229 £ vilket är 2829.3 på www.valuta.se om det är korrekt vet jag ej.
Jag kollar in Brother också. / Stefan
fekete är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-04-19, 18:54   #6
sextiosexan sextiosexan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2008
Inlägg: 832
Ah, ett demoex, det är ju inte helt fel, billigare men ändå garanti
Då stämmer ju valutan....sorry. Jag var helt inne på ordinarie pris då det inte var så jättelängsen jag kollade inför mitt eget köp och då fanns det varken demoex på janome eller brother.
sextiosexan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-04-19, 19:27   #7
fekete fekete är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2009
Inlägg: 42
Det är ju detta med billigt demo ex på Janome DC 4080 som blivit min frustration väldigt sugen på denna. Väldigt mycket finesser för pengarna,, men sedan testade jag pfaffen Select 3 med IDT på cykelbrallorna och det matade bättre tyget dessutom var stretch sömmarnanas längd ställbar trots att maskinen är mekanisk. Bättre söm om man jämförde. Det var butiksägaren som sydde för övrigt. Själv kan jag inte än / Stefan
fekete är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons