Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2009-02-16, 00:02   #1
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Japp, Ebay för min del! Köper så ofta saker från ebay.

Och ja, jag håller med om tipset att ligga lågt till slutet o peta in pengar där i slutet. Jag vet inte hur det är med tradera men på ebay jag lägger in strax innan det slutar vad jag kan tänka mig betala för produkten så bjuder det automatiskt upp till min maxsumma. Så man slipper sitta o skriva in bud hela tiden.

Typ om det är 1-2 min kvar, nuvarande bud är 12 dollar, jag sätter in 20 dollar, så bjuder det automatiskt tills inga andra bjuder, och det kan kanske sluta på 15 dollar. Den med högst maxbud vinner i det här automatiska systemet. Så om en annan persons maxbud är 15 och jag har 20, så vinner jag och får betala 16 dollar. (eller vad det nu är för intervall) Det är så det fungerar om man klämmer in i sista minuten.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-02-16, 07:58   #2
Sophia Sophia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2006
Inlägg: 587
Tradera är farligt för man blir som besatt. Tävlingsinstinkten slår till. Tack och lov har jag inte fastnat i Tradera-träsket utan bara köpt lite sötvattenspärlor när jag behövde det. På eBay har jag bara handlat av butikerna. Otroligt smidigt.
Sophia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-17, 08:42   #3
JorjanKlykan1973 JorjanKlykan1973 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2009
Inlägg: 3
Det är skoj och spännande att följa slutminuterna på Tradera. Själv har jag sålt en del knappar och sånt, det var spännande att titta på budgivningarna på sluttampen.
JorjanKlykan1973 är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons