Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Gammal 2005-06-09, 08:41   #1
Ilsefin Ilsefin är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2004
Inlägg: 264
Kul att ni gillar idéen
Jag tycker att det är ett jättekul sätt att umgås, att sitta och fika, sticka och prata om gemensamma intressen (garner, mönster, tekniker, böcker, prylar osv). Många av de svenska grupperna som har aktiviteter på lördag har också sk stickcaféer emellanåt. Då träffas man på café och stickar tillsammans. Kolla på den kalendern i mitt första inlägg så ser ni att det skrivs in en del sådan där (man behöver oftast inte vara medlem för att få vara med). Det annonseras också en del om stick-träffar på den här maillistan: http://www.kanalen.org/sticklistan/index.php

Jag skulle definitivt säga att virkning är "godkänt", vi är flera i gruppen som jag brukar träffa som virkar ibland. Vi pratar ju mycket om stickning, garner och tillbehör och det mesta av detta intresserar säkert även den virkintresserade. Testa att gå dit tycker jag och se om det är något för dig.


Härligt att se att ni blev så intresserade!!

Hälsar
Ilsefin


PS. Alexandra kul att du gillar det jag stickat! Jag kan varmt rekommendera de senaste två projekten, den olivgröna lin-ponchon och den turkosa spetssjalen. Roliga att sticka och härliga att använda.
Ilsefin är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons