![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 147
|
Var det bra att köpa maskinen från England. Hur lång leveranstid var det? Fick du betala moms och tull? Hur blir det med garantin?Är det något annat man ska tänka på när man köper från utlandet?
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 335
|
Ja det funkade faktist helt problemfritt med mitt englandsköp! Jag är inte helt datorvan heller...men jag beställde och betalade med kort;beställde en månkväll och en vecka senare levererades den till dörren, två dar före julafton! Lycka!
![]() Med köpet var en adapter (min man är elektriker, han skakade på huvvet och mumlade nåt om knepiga engelsmän!), en väldig massa tråd och ett sax-set och saxar behövde jag nya! Två års garanti och en tillläggsgaranti att skicka in för ytterligare tre år. Om du går in på deras hemsida kan du se mer vad den kostar - tyvärr har den stigit lite i pris - det är inkl moms men frakt tillkommer. Jag köpte dessutom till en genomskinlig pressarfot; totalt inkl frakt blev det 3600:-. Priset beror ju också på hur starka/svaga kronor och pund är... /M |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 510
|
Jag har just beställt en kombinerad overlock/coverlock från SMD i England, en Pfaff Coverlock 4874. De har skickat den idag. Ska bli sååå kul att få! Om du beställer från SMD så tänk på att de har en prisgaranti som gör att om du hittar samma maskin till ett billigare pris någon annanstans så får du det billigare priset minus ytterligare £5 hos SMD. Jag tjänade 3000 kronor på det!
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: nov 2006
Inlägg: 349
|
Gavagai: Får man fråga vad du betalade för din 4874? Har ingen större koll vad de kostar...
|
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 510
|
Det blev sisådär 11000 kr plus frakt (ca 400kr). Mycket pengar, men vad jag förstår så brukar den kosta ännu mer.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
|
Ehhh *harkel host* de där saxarna och trådrullarna hade jag gärna varit utan och sett något litet prisavdrag till på maskinerna. Saxarna (stora tygsaxen iaf) provklippte jag bara med en enda gång sedan halade jag fram min gamla, typ 12-åriga tygsax istället.
Trådarna har jag bara haft problem med när jag försökte köra dom i overlocken. Har packat ned alla trådrullarna igen och köpt ett annat märke. Så är det ngn som är intresserad av tråden för en liten penning så.... *blink blink* ...skicka PM. |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: nov 2006
Inlägg: 349
|
Nu har jag provsytt en del!
Tack för alla svar!
Var äntligen iväg igår på overlock-jakt och provsydde Pfaff Coverstyle, Janome 1200d och Babylock Evolve. Kollade även på Pfaff 4862, men provsydde den inte. I alla fall så kom jag på lite för- och nackdelar med alla maskinerna: Pfaff Coverstyle (4850) + Billigast av de jag tittat på - Helt manuell trådspänning, har inte smal täcksöm Pfaff 4862 + Två olika hastighetslägen på pedalen - Har inte smal täcksöm, Janome 1200d + Har trippelsöm och smal täcksöm - Lampan verkar skumt placerad... Babylock Evolve + Fixar trådspänningen själv, har trippelsöm och smal täcksöm - Dyr! Och här kommer några frågor: 1. Både Janome 1200d och Pfatt 4862 verkar ju ställa in en sorts "normal-trådspänning" beroende på sömval, och sedan får den justeras beroende på tyg. Har jag fattat rätt? Brukar man behöva ändra och pilla mycket för att få det bra? 2. Säkerhetssömmen som Pfaff Coverstyle har vad använder man den egentligen till? Är den bra att ha? 3. Ni som har maskiner med smal täcksöm (2,5-3 mm) tycker ni att den är bra? 4. Jag är ju van vid min hq2000 som man kan ställa in på "lågväxel" och då går den inte lika fort. Någon liknande variant verkade Pfaff 4862 ha. Fungerar den hastighetregleringen bra? Typ när man ska sy dekorsömmar eller bandkanta och så? Som ni kanske märker har jag lärt mig en del, men inte kommit ett endaste steg närmre vilken maskin jag borde köpa... :P Så jag är tacksam för lite svar och synpunkter! Förresten, har inte provkört eller läst så mkt om Elna Coverlock 745 och Bernina 1300. Någon som rekommenderar dem? Senast redigerad av tillis den 2009-02-17 klockan 14:23. |
![]() |
![]() |
![]() |
Taggar |
coverlock, kombinerad overlock, overlock, symaskin |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:16.