![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: aug 2004
Inlägg: 714
|
Med overlocken tycker jag att det blir klumpigt, så jag kör alltid sicksack över en grövre tråd eller tunnt snöre och sedan drar i det till lagom längd. SEDAN overlockar jag så rynkorna håller sig! Oftast har jag då sytt fast det i tyget där det ska vara fäst i... Annars får jag fästa det i ngt band.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: jul 2005
Inlägg: 718
|
Visst går det fint att rynka med overlocken. Jag rynkar massor med den i alla möjliga kvaliteter. På min maskin en Brother 1034 så sätter jag bara trådspänningen på de trådar som går till nålarna på 6-8 beroende hur mycket rynk jag vill ha, om man vill kan man fördela rynkorna i efterhand och även rynka mer genom att dra i trådändarna. Jag brukar göra en knut i början och slutet när jag fått rätt rynkning. Jag har precis rynkat ca 1000 m tyll till tutukjolar och det hade jag aldrig gjort utan min overlock.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: apr 2006
Inlägg: 444
|
Beror nog på vad du har för maskin, på Babylockan använder man differentialmataren som man vrider upp (samma som om man syr i väldigt strechiga tyger).
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: aug 2008
Inlägg: 29
|
Rynkar alltid med overlocken och då gör jag så att jag drar de två "raksömstrådarna" som om de var rynktrådar. Försiktigt bara så de inte går av.
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:03.