Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2008-12-09, 10:02   #18
avsl0203 avsl0203 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2006
Inlägg: 1 918
Som första egna maskin så tror jag att en billig maskin för 1500:- är bättre än ingen symaskin. Själv så hade jag velat ha en ny symaskin om jag fick den som present och tänkte sy dukar, gardiner och sy upp byxor. Känner man senare att man har ett behov av en starkare eller dyrare maskin så går det ju att spara ihop till en i framtiden.

Jysk brukar ibland ha kampanjer på husqvarna maskiner. Coop säljer hugin symaskiner till billiga priser.

Visst är det så att det kan vara svårt att hitta reservdelar till maskinen om den går sönder. Men med tanke på vad det kostar att laga en symaskin så vet jag inte om det är billigare att köpa en ny billig maskin, än att laga den, såtillvida garantin inte fortfarande gäller förståss.

Så min tanke är att hon får en maskin som hon kan använda under minst två år (vanlig garanti tid) ev längre. Samtidigt som man då har tid att känna efter om man gillar att sy å så. Har man det så kanske man kan spara ihop till sin drömmaskin under de år maskinen håller?!

Så har iaf jag gjort. Jag köpte mig en billig brother maskin till att börja med och sparade sedan ihop till en dyrare maskin. Men det kanske inte är något alternativ??
avsl0203 är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Taggar
begagnade symaskiner, kvalitet på symaskin, singer, val av symaskin

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons