Hej!
Håller med alla andra: behåll din Husqvarna än så länge. Jag har en 20 år gammal Pfaff som jag älskar och som jag absolut inte skulle byta bort (men blir tvungen att köpa en ny sedan när jag flyttar

). Gamla maskiner är ofta slitstarkare än de som tillverkas nu, och en enkel maskin är den bästa nybörjarmaskinen. Sy på den så länge den orkar och så länge du ännu håller på att lära dig - när den dagen kommer då du önskar dig en mer utvecklad maskin så kan du börja fundera på att investera i en sådan.
När jag började sy så började jag med en helt vanlig tröja - fyra delar (fram, bak, ärm x2), väldigt enkelt att få ihop till en helhet, och en snygg sådan dessutom. Kjolar är också enkla att börja med, och byxor - typ joggingbyxor, som Bibbi redan föreslog. Sedan kan du sy upp t.ex. kuddöverdrag/kuddar, det är inte svårt heller.