![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: dec 2005
Inlägg: 470
|
Rätta stavfel känns ambitiöst. I ett forum är det inte hela världen, dessutom vet man ju inte alltid anledningen till stavfelet. Vi här ju här för vi gillar att sy och sticka m m och det är ju det viktiga, inte hur vi stavar. Oftast blir ju trådarna här långa och alltid är det någon som stavar rätt och då hittar man ju tråden i alla fall när man söker.
Kanske skall forumreglerna innehålla en beskrivning hur man citerar, t ex att man inte behöver ta med hela stycket när det räcker med en del av det man citerar. Alla kanske inte tänker på att man kan sudda bort det man inte vill ha med. Däremot är det bra om forumvärdarna ingriper när det t ex blir personangrepp och uppmaning till kopiering av upphovsskyddade mönster och liknande. |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Forumvärd
Medlem sedan: dec 2004
Inlägg: 533
|
Jag tror att det kan bli lite krockar och olustigheter såhär när man övergår till ett nytt system, men ha tålamod så ska ni nog se att allt faller på plats så småningom!
Det jag säger har redan sagts innan, men det tål nog att upprepas! De flesta forum på nätet har aktiva moderatorer med samma uppgifter som vi har här på sysidan. Det handlar inte om att vi sitter och rättar folks inlägg, herregud så illa jag själv stavar skulle det ju bli en himla katastrof! ![]() Och självklart är vi också här för att hjälpa till där det börjar bli bråk och personangrepp. Det kan ni lita på! Om vi missar något så tveka inte att kontakta någon av oss för att tipsa oss. Vi är ju bara människor vi också och det kan ju hända att man missar att läsa några inlägg här och var. ![]() Och även om det inte står just nu under mitt namn så är jag fortfarande en av forumvärdarna, det är bara lite fel i systemet så det står inte. Det åtgärdas snart ska ni se. ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: jul 2007
Inlägg: 1 332
|
Jag för min del välkomnar lite mer moderering, och tror att när inkörningsproblemen är avklarade (för visst blir det lätt lite sådana i början!) kommer vi att se det som en trivselskapande faktor med lite ordning och reda.
Välkommen till er nya roll, forumvärdar! |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: dec 2005
Inlägg: 470
|
Efter en liten intrimningsperiod så här i början så blir det säkert bra och dessutom är vi inte så vana vid moderering. Stackars Ulrika och Christer kan ju omöjligen hinna kolla hela tiden vad vi gör
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: nov 2006
Inlägg: 349
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: jul 2005
Inlägg: 718
|
Vad bra att Christer och Ulrika fått hjälp och jag tror att det är en inkörningsperiod vi är inne i nu så när alla hittat sin roll kommer det bli jättebra. Nu vet vi ju också vilka forumvärdarna är och då förstår vi bättre de rättelse som gjorts. Jag undrar bara om det inte skulle kunna vara lite mer kontroll på diskussioner och kommentarer på bilder ibland.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 1 109
|
Fler flyttade trådar ser i alla fall inte jag något fel med. Sysidan har alltid haft massor av felpostade trådar som fått ligga omodererade.
Klart man ska anstränga sig lite extra när man stavar till sin rubrik och lägga sina trådar i rätt forum! Det är väl bara vanligt näthyfs? |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:13.