Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Övriga forum > Fritt Forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2007-07-10, 21:59   #1
xyzavslutat xyzavslutat är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2007
Inlägg: 425
Barnbarn

Så härligt med barnbarn! Idag har jag haft mina barnbarn här, ungar är härliga.

Äldste 14 år sitter gärna vid datorn förstås, men vill även att mormor eller morfar ska sitta med även om dom gamla inte fattar så mycket av det som rör sig på skärmen när det gäller spel av olika slag.
Att vara med morfar i snickarverkstaden är nog ännu roligare ändå. Svarva och borra och hyvla och spika och skruva av alla små och stora brädlappar som morfar sparat för ändamålet.

Lillasyster 10 år älskar att pyssla med allt mellan himmel och jord. Hon är stor nog att få gå och rekognosera själv i mormors butik och gömmor för att hitta pärlor och modelllera och tyger och band och garn och papper och färger och penslar, "oj vad mycket saker du har mormor"

Bonusbroder 10 år älskar mjukdjur av alla slag, vill gärna sy små kläder till dom, vilket mormor gärna hjälper till med. Tycker även mycket om datorspel för att inte tala om snickarverkstaden!

Bröderna 8 år och 4 år älskar att springa runt och jaga fotbollen, spela badminton, hoppa och studsa på alla möjliga sätt, gunga, men mormor och morfar ska helst vara med förstås. Dom gamla blir fortare trött än bröderna. Konstigt?

Småbarnen på 2 år och på 4 månader tar det lite lugnare, vill gärna gosa och alla som vill ha blöta pussar får hur många som helst. Baby blir trött ibland och vill ha mammas tutte och sova en stund, medans 2-åring tycker att "det är väl onödigt, leka istället"!

När det vankas mormors våfflor med bär och vispgrädde så pratas det datorspel och skola och kompisar och frisyrer och kläder och mat och om livet i allmänhet. Alla åldrar deltar i samtalet även om det kan vara lite svårt att förstå talet hos Baby, men Baby uttalar sig trots det.

Lite fika på eftermiddan sitter alltid rätt i alla munnar, stora som små, och en "god bok" emellanåt är heller aldrig fel.

Ibland måste dock mormor "ryta till" när allt verkar ha gått överstyr och både glädjen och bollarna står högt i tak. Då lugnar sig dom flesta, men kanske dom med alltför mycket spring i benen, behöver en eller två "rytningar" extra för att inse att det finns gränser också för vad som är tillåtet och inte, särskilt inomhus.

Senast redigerad av xyzavslutat den 2007-07-10 klockan 22:08.
xyzavslutat är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons