Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Kläder
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2016-09-09, 17:21   #7
suskal suskal är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2009
Inlägg: 634
Färdig snedslå som man köper i standardförpackning är okrympt bomull(sblandning) och kan dra ihop sig rejält i tvätten. Mina hemsydda Jobs-tabletter råkade ut för just det. Det var synd att allt nedlagt arbete inte blev så perfekt som det var tänkt.

För något så tjock som fleece skulle jag kanta med mudd, ribb eller interlock - helst rundstickad, för då kan jag göra riktigt långa remsor - som jag själv skär i knappt 4 cm breda remsor. Tvätta tyget ordentligt innan det skärs så är det inte så viktigt om det är naturfiber eller syntet.
Du kan då göra längre mudd i ärmslut och nederkant om du vill ha det.

I halsen ska remsan vara 75%-80% av halskantens längd. Sy med supersmal sicksack och relativt långa stygn så funkar det elastiska. När halskurvan buktar inåt ska man dra ut mudden lite extra så att den lägger sig snyggt. Annars blir det lätt en uppstående kant.

För blixtlåskanten tror jag att du ska ha något kortare remsa för mudden töjer sig lätt när man syr. Men här bör man provsy med restbitar innan man ger sig på plagget
suskal är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons