Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Bassymaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2014-02-01, 17:34   #3
bila bila är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
Det fungerar med vanliga standardnålar, dom kan du köpa i stort sett överallt där dom säljer sytillbehör.
Sedan finns det en rad olika nålar får olika tyger. Man bör anpassa nålen efter tyget man syr. Nålar har olika grovlek (60 är en tunn nål och 100 är en grov nål). Man bör anpassa grovleken efter tyget man syr. En normal grovlek brukar vara runt 80.
Till trikåtyger bör man ha jersy eller trikånål. Den har en liten rundad spets som gör att den skjuter trådarna åt sidan istället för att slå av den. Syr du med vanliga nålar i trikså tyger som är stickade, blir hål vid sömmen. Detta märks tydligt efter några tvättar.

Du hittar nålar och andra sytillbehör till bra pris hos Bibbis Texil. Bibbi har sytt i det mesta och är en duktig sömmerska som har hållit på under många år. Är du osäker kan du alltid fråga henne vad du ska köpa. Bibbis är snabb med att skicka. När man väl blivit gammal kund så handlar man på faktura och betalar inom 30 dagar.

http://www.bibbistextil.se/
bila är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Taggar
husqvarna, nålask, reservdelar


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons