Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Kläder
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2014-01-19, 21:19   #11
avslutatmedlemskap140128 avslutatmedlemskap140128 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2013
Inlägg: 54
Citat:
marie.s.g skrev: Visa inlägg
Två månader senare, Jarok hoppar in "Då och då finner man, även på detta trevliga forum, svar som är så sanslöst oförskämda att man baxnar." Visst, elegant retorik med "trevliga forum" och "sanslöst oförskämda", men jag tycker att det är dålig forumetikett att hoppa in i gamla trådar och enligt mitt synsätt överreagera och vara tämligen brysk själv. Dessutom å andras vägnar!

Så, jag tycker inte ditt inlägg var märkvärdigt, det som följde var osnyggt men inte helt off topic. Jaroks inlägg var mycket off topic och jag förstår inte hans syfte. Vill Jarok kan han lägga upp en egen tråd om etikettsfrågor och recensioner av gamla inlägg. Hade jag modererat den här tråden hade jag raderat Jaroks inlägg och alla följande, inklusive detta. Slut för min del.
En av skillnaderna mellan ett forum och till exempel de chatrooms som fanns när internet var ungt, är att diskussioner står kvar - för andra att läsa och kommentera. Faktum är att det på detta forum noga understryks att man inte skall starta nya trådar innan man kontrollerat att det inte redan finns en som man kan spinna vidare på.

Vad gäller min tvivelaktiga tendens att vara upprörd "å andras vägar" så är det ett resultat av min dåliga uppfostran... Jag fick nämligen lära mig att stå upp för andra människor och inte låta den som tystats och hunsats gå under för att denne inte kunde svara för sig själv. Jag inser nu att det är ett mycket fult drag och att det är ädlare att "sköta sig själv och skita i andra". Jag ska ta med mig denna nya insikt till mitt arbete (jag är socialsekreterare...).
Detta sagt vill jag understryka att jag inte ser David som oförmögen att tala för sig själv - jag förklarar endast min personliga ståndpunkt.

På tal om elegant retorik så avslutar marie.s.g med att inte bara diktera vad som ska postas och var - hon råder därtill moderatorn hur vederbörande skall sköta sitt uppdrag. Kanske det är dags för marie.s.g att skapa ett helt eget forum?
avslutatmedlemskap140128 är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons