Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2013-04-23, 07:35   #6
Lillith Lillith är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 1 109
@ EsNadisys: På så gott som alla moderna hushållsmaskiner ska nålen sitta med den platta sidan bakåt. Det finns maskiner dom ska ha nålen vriden 90 grader åt endera hållet, men det är normalt industrimaskiner. (Finns bestämt någon enstaka gammal modell av vanlig hemmamaskin som ska ha det också, om inte minnet sviker.)

Men på moderna maskiner, som den TS har, är det inget att tveka om.

@ laura: Du fick bra tips av Bila, men kolla dessutom så att undertråden är bra påspolad. Ibland råkar man spola för hårt eller ojämnt och då kan tråden trassla eller gå av. Så testa med en annan spole och se om problemet kvarstår.
Testa också med tråd från en annan rulle, även om du använt en tråd som ska vara bra eller har funkat förut. Det är rätt ovanligt, men det händer att det finns defekta partier även på tråd som annars är av bra kvalitet.

Och generellt, testa en sak åt gången. Då vet du vad det var som gjorde skillnaden om det plötsligt börjar funka och det blir lättare att hitta felet en annan gång ifall det händer igen.
Lillith är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons