Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2013-03-23, 14:01   #7
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Om du inte vill ha symaskiner från Asien, så ska du köpa Bernina och då endast vissa av deras maskiner. Allt görs i Asien nu för tiden.

Men, tänk på att det är skillnad på Asien och Asien. Japan brukar generellt håller hög kvalité för det är "dyr" land och om man tycker att det är viktigt att ens produkt håller hög kvalité så gör man det i det egna landet... Brother och Janome är japanska märken men inte alla maskiner görs i det egna landet. Man får kolla på maskinerna om det är Made in Japan eller inte. Min brodyrmaskin som är Brother är gjord i Kina, men det är en generisk modell som man kan se hos andra märken också.... (många maskiner från Kina mfl är typ OEM-maskiner där märken beställer egna höljen och etiketter och andra mindre detaljer) Och den är inte "skitbillig", utan kostade runt 12-15 tusen. Så det är något att tänka på. Den broderar fint men är inte förjust i att sy med den.

Du kanske ska satsa på Bernina? De håller samma hög kvalité säger folk och det är sista märket av hushållsmaskinerna som görs i originallandet, om jag uppfattat det rätt.

Men även Bernina görs i Asien nu, men inte alla modeller. Activa och Aurora görs i Asien.. (och Bernette förstås men det räknas inte hit för det är lågbudgetlinje)

Om du vill ha Bernina som är från Schweiz så står det "Made in Switzerland" på fronten.

Säger det här alltså om du vill slippa Asien-maskiner. Jag säger inte att du måste köpa Bernina, utan ger dig som förslag. Bernina har några fans här på forumet.

Tar info från tråden här:
http://sewing.patternreview.com/Sewi...ns/topic/61158
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 01:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons