Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Overlock / Coverlock
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2013-01-19, 19:11   #1
J.U. J.U. är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2012
Inlägg: 46
Nybörjarfrågor om kantbandsfoten till CoverPron

Ja, här kommer några riktiga nybörjarfrågor. Har knappt testat min fina maskin, men börjar ändå med att modifiera den till 3-vik efter fantastiska tutar på nätet (Kokalal samt Brallan), är det dumt? Har redan klippt ut en lång och fin 3,1-3,2mm-remsa. Jag syr i jersey (rävar i helikoptrar) och kantar med mudd från Tygaffären i Göteborg. Har även från Stoff och stil, men den förstnämnda var rundvävd, vilket var käckt när jag skar ut remsan. Använder Clearview-foten.

Först undrar jag hur den ska vika sig. Är det något som ska ske automatiskt? Min viker sig bara en gång på mitten.

Jag hade inställningarna 6643, diffen på 1 och stygnlängden på 4. Tanken var att ha 663 som Brallan hade i sin tut, men det råkade visst bli 4. Hur som helst då rynkade sig tyget. Fel inställningar?

Jag har försökt att placera kantbandaren enligt manualen som följde med den, dvs att remsans vänsterkant ska hamna mellan vänsternålen och mittennålen. Dock använde jag vänster och mitten, och i efterhand inser jag att jag borde ha flyttat bandkantaren lite till vänster.

Hur gör jag när jag för in tyget inuti remsan? Ska den så långt in som möjligt? Ska tyget komma ända fram till pressarfoten, och hur gör jag isåfall det?

Mitt tyg gled ur remsan efter ett tag, vad gör jag åt det? Jag är vänsterhänt, så finns det några tips för sådana som jag tar jag tacksamt emot dem!

Många och förmodligen dumma frågor blev det. Hoppas ni har överseende.
J.U. är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons