Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2012-05-29, 21:45   #2
carlm carlm är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2011
Inlägg: 472
Citat:
Oppio skrev: Visa inlägg
Den har strulat den senaste tiden, lampan slockar till och från
Svårt att säga, men skulle kunna vara glapp i lampa eller lampströmbrytaren (om någon sådan finns). Provat en ny lampa?

Citat:
Oppio skrev: Visa inlägg
den drar av tråden stup i kvarten
Där gäller det vanliga tipsen, städa, byt nål, använd kvalitetstråd (ej för gammal och torr). Kontrollera trädningen och trä om.

Citat:
Oppio skrev: Visa inlägg
och den syr inte alltid stygnen som jag ställt in utan väljer på måfå.
Missar den stygn (hoppstygn) eller syr den ett annat korrekt mönster än du ställt? Är det hoppstygn så kan det ev avhälpas med att använda en stretchnål.

Men syr den ett korrekt mönster men det som inte är inställt så kontrollera i manualen så att alla rattar m.m. står rätt. Det är en mekanisk symaskin, så det kan inte vara något elektriskt fel som gör detta i alla fall.
Citat:
Oppio skrev: Visa inlägg
Men nu när jag skulle spola ny undertråd (man skjuter en liten pinne med spolen på åt sidan för att välja att den ska spola undertråd) så börjar den mitt i allt sy och det stannar av.
Pinnen har tre lägen vad jag förstår 1) syläge, 2) stoppläge och 3) spolningsläge. Var pinnen fortfarande kvar i spolningsläget när den började sy? Då skulle det kunna vara något elektriskt fel, eftersom huvudmotorn ska vara bortkopplad i det läget. Men hade den flyttat sig till syläget så är det något mekaniskt fel istället.
carlm är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons